Ulga prorodzinna po rozwodzie
Ulga prorodzinna po rozwodzie w 2020 roku nadal przysługuje rodzicom w rozliczeniu PIT w 2021 roku. Mogą się oni jednak rozliczyć ulgę na dziecko w PIT za 2020 jedynie wówczas, gdy przysługuje im prawo do opieki rodzicielskiej i rzeczywiście opiekę nad tym dzieckiem sprawują.
W przypadku, gdy opieka jest podzielona pomiędzy obojga rodziców, mogą oni jednocześnie starać się o ulgę na dziecko. Nie jest ważne, w jakim wymiarze godzin każdy z nich opiekuje się młodocianą osobą. W przypadku, gdy rodzic opiekuje się tylko sporadycznie dzieckiem, może on również wystąpić o prawo do ulgi podatkowej.
Jeśli sami rozwiedzeni rodzice nie ustalą wysokości wnioskowanej ulgi, z reguły jest ona liczona po połowie kwoty dla każdego opiekuna dziecka. Jeśli chodzi o prawo do ulgi prorodzinnej, przysługuje ono także nowemu opiekunowi dziecka – pod warunkiem adoptowania dziecka swojego aktualnego małżonka.
Podsumowując, rodzice rozwiedzeni mogą starać się o ulgę na dziecko w PIT 2021 ze swojego związku, gdy posiadają władzę rodzicielską (pełną lub ograniczoną) i wychowują to dziecko.
Jak rozliczyć ulgę na dziecko po rozwodzie?
Ulgę na dziecko w przypadku rozwodu odliczamy standardowo w deklaracji PIT-37. W PIT-37 należy odnotować tę ulgę. Do rozliczeń ulgi prorodzinnej służy załącznik PIT/O.
W przypadku, gdy nastąpił rozwód, należy ustalić (z byłym małżonkiem) wymiar, w jakim miałoby obojgu rodzicom dziecka przysługiwać zwolnienie z podatku z tytułu tej ulgi. Ustalają to z reguły sami zainteresowani, w innej sytuacji brak umowy skutkuje równym podziałem w wysokości ulgi dla każdego z rodziców dziecka.
Prawo do ulgi nie przysługuje w rozliczeniu jednie małżonkowi, który ma ustalone alimenty na dziecko i nie bierze udziału w jego wychowaniu.
W przypadku niejasności należy powołać się na przepisy prawne regulujące prawo do ubiegania się o ulgę prorodzinną. Znajdziemy je w Dzienniku Ustaw: Dz.U.2020.1426 Art. 27f. – Ulga na dzieci; ulga prorodzinna – Podatek dochodowy od osób fizycznych.