Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradnik rozliczenia Czego potrzebujemy do rozliczenia PIT?

Rozliczamy PIT 2018/2019 - Co będzie potrzebne?

▪ 1 lutego 2019 r. ▪ Zaktualizowano: 3 września 2019 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Wypełnianie deklaracji podatkowych, konieczność rozliczenia się za rok ubiegły spędza sen z powiek milionom Polaków. Nie ukrywajmy, nikt tego nie lubi, a wszyscy obawiają się, że wykonają rozliczenie błędnie i będą musieli stawić się w Urzędzie Skarbowym. Nikt nie uważa tego za przyjemność. Jednak od tego roku ma być łatwiej.

Rozliczamy PIT 2018/2019 - Co będzie potrzebne?

Rozliczenie za rok 2018

Nie jest tajemnicą, że rozliczenia deklaracji podatkowej w 2019 roku ma dokonać Urząd Skarbowy właściwy dla danego podatnika. To jest swego rodzaju odpowiedzią na pytanie, czy muszę rozliczyć PIT? Zajmie się nim Urząd Skarbowy, jednak papierowe i internetowe deklaracje nie znikną znienacka. Poza tym musisz umieć sprawdzić swój PIT, gdyż zawsze warto wiedzieć, co jest wysyłane do Urzędu, nawet jeżeli urząd ma wypełnić deklarację za Ciebie. Sprawdź, jakie informacje mogą przydać się do elektronicznego wypełniania PITu albo do sprawdzenia poprawności zawartych w deklaracji informacji.

PIT przez Internet – kto może go składać?

Od dłuższego czasu funkcjonuje już możliwość składania PIT-ów przez Internet. Okazało się to na tyle wygodne, że nawet sceptycy zaczęli korzystać z tego rozwiązania. PIT tego typu mogą złożyć wszystkie osoby fizyczne działające na swoim. Można rozliczyć się internetową deklaracją nie tylko samodzielnie, ale także wspólnie jako małżeństwo. Internetowy PIT to po prostu przeniesienie PITu papierowego do formy komputerowej.

Co potrzeba do rozliczenia PIT 2018?

Zanim zabierzesz się do rozliczania spisz, jakie informacje będą Ci niezbędne. Warto mieć wszystko pod ręką, żeby nie poszukiwać później dokumentów w zgromadzonych w domu papierach. Podstawowe dane to oczywiście dane identyfikacyjne:

  • imię i nazwisko,
  • data urodzenia,
  • nr PESEL.

Do PIT 2018 co potrzebne jest jeszcze, niezbędna jest wiedza o kwocie przychodu z deklaracji podatkowej za rok poprzedni, informacje o dochodach, składkach na ubezpieczenie społeczne odprowadzanych z wypłaty, zaliczkach na podatek oraz składkach na ubezpieczenie zdrowotne.

Na szczęście nie trzeba wertować stosów dokumentów, aby uzyskać takie informacje. Jedyne, czego potrzebujesz to PIT-11, czyli PIT wystawiony przez pracodawcę. Taki PIT powinien być wystawiony do końca lutego, w przypadku rozliczenia za 2018 r., powinien być to luty 2019 r.

Jak logować się do portalu Twój ePIT?

Z uwagi na to, że od 2019 roku za rozliczenie deklaracji podatkowych ma wziąć się ZUS, a nie podatnik udostępnione będą platformy umożliwiające sprawdzenie dokumentu. Jak zalogować się do Twój e-PIT to jedno z częściej zadawanych i wpisywanych w wyszukiwarki internetowe, pytań. Najlepiej zawczasu poznać odpowiedź na nie.  Aby zalogować się na Twój e-PIT konieczne jest wejście na aplikację Portal Podatkowy. Wcześniej trzeba uwierzytelnić go w bezpłatnym Profilu Zaufanym, dającym pełen dostęp do portalu. Możliwe jest także wejście poprzez kwalifikowany podpis elektroniczny albo dane autoryzacyjne. Dane są najprostszym sposobem logowania, ponieważ obejmują dane identyfikacyjne podatnika i kwotę oznaczającą przychody z deklaracji za poprzedni rok rozliczeniowy.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00