Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradnik rozliczenia Dochody zwolnione z podatku

Dochody zwolnione z podatku

▪ 28 grudnia 2012 r. ▪ Zaktualizowano: 4 września 2019 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Wypełniasz PIT 2020 i nie wiesz, czy wszystkie przychody (dochody) muisisz wpisywać do formularza? Tutaj znajdziesz informację, czego nie musisz wpisywać do zeznania i od czego nie zapłacisz podatku.

Dochody zwolnione z podatku

Dochody zwolnione z podatku określane są przez aktualną kwotę wolną od podatku, która uzależniona jest od wysokości dochodu.
Jednak nawet osiągnięcie takiego (lub niższego dochodu) nie zwalnia nas z obowiązku złożenia rocznego PIT.

W naszym rozliczeniu PIT nie wpiszemy natomiast m.in. dochodów:

  • ze służby kandydackiej w Policji, Straży Granicznej, PSP,
  • dodatku za rozłąkę,
  • wypłaty z IKE - jeżeli oszczędności są gromadzone tylko na jednym koncie,
  • dodatku kombatanckiego,
  • dodatków rodzinnych, pielęgnacyjnych, dodatków dla sierot zupełnych, 
  • wygranych do 760 zł,
  • diet z tytułu pełnienia obowiązków obywatelskich i społecznych do 2280 zł miesięcznie,
  • dochodów z wynajmu mniej niż 5 pokoi gościnnych w budynkach na terenach wiejskich
    (oraz z dochodów z wyżywienia gości),
  • dochodów z wynajmu składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, 
  • alimentów:
    - na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, 
    - na rzecz dzieci, bez względu na wiek, które otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, 
    -na rzecz osób pozostałych - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł;
  • dotacji otrzymanych na SAPARD,
  • dodatku mieszkaniowego,
  • przychodów uzyskanych przez krwiodawców ze sprzedaży pobranej od nich krwi lub jej składników,
  • środków przyznanych bezrobotnemu na podjęcie działalności gospodarczej,
  • świadczeń wypłacanych bezrobotnym skierowanym do wykonywania prac społecznie użytecznych.

Więcej dochodów zwolnionych z opodatkowania (jest ich ponad 100) znajduje się w art. 21 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustawę znajdziesz tutaj: http://www.pitax.pl/assets/D19910350Lj.pdf

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00