Jesteś tutaj: Strona główna Poradnik Korekta PIT

Korekta PIT

▪ 1 grudnia 2023 r. ▪ Zaktualizowano: 1 grudnia 2023 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Coraz częściej podatnicy korzystają z możliwości korygowania swoich rozliczeń rocznych PIT. Czasem warto jednak wiedzieć, kiedy może dojść do odrzucenia korekty zeznania podatkowego i z czym wiąże się jego złożenie.

Przesłanki korekty PIT

Przesłanki korekty PIT

W sytuacji, gdy zauważymy potrzebę poprawy informacji podanych na wysłanym druku PIT, warto wiedzieć, jak złożyć korektę deklaracji oraz kiedy dopuszczalne jest skorygowanie naszego zeznania rocznego. Do najczęstszych przyczyn korekty deklaracji podatkowej zalicza się m.in. wybranie nieaktualnego formularza (np. z ubiegłorocznych rozliczeń podatkowych) czy podanie błędnych danych identyfikacyjnych. Należy jednak pamiętać, że sama korekta zeznania rocznego może okazać się niewystarczająca, aby uniknąć konsekwencji karno-skarbowych.

Informacja od płatnika PIT

Nie tylko podatnicy powinni mieć na uwadze poprawność i zgodność ze stanem rzeczywistym informacji zawartych w wypełnianych formularzach, których dotyczy rozliczenie PIT 2024. Płatnicy podatku dochodowego (np. pracodawca wystawiający PIT-11) również odpowiadają za dokumentację przekazywaną urzędowi skarbowemu.

Konsekwencje karne-skarbowe

Poza samym terminem na złożenie PIT (spóźnienie może wiązać się z konsekwencjami karno-skarbowymi) należy również być świadomym, jakie błędy mogą doprowadzić do odrzucenia deklaracji przez urząd skarbowy (może to być choćby brak podpisu na formularzu składanym w formie papierowej). Również należy mieć na względzie, że na dokonanie korekty w poszczególnych zakresach mamy ograniczoną ilość czasu. Tak jest m.in. w przypadku poprawy informacji, co do środków przekazywanych z tytułu 1,5% PIT na rzecz preferowanej przez nas OPP.

Czytaj również

1 2
Darmowe rozliczenie Bezpieczna wysyłka Wsparcie ekspertów Średnia ocena 12 lat na rynku 5 razy więcej ulg

Zalety rozliczenia PIT
z PITax.pl

Zaleta PITax.pl

korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek

Zaleta PITax.pl

system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi

Zaleta PITax.pl

z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych

Zaleta PITax.pl

z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 12:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 8:00 – 18:00