Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Sytuacje podatkowe Oszczędzanie na emeryturę

Oszczędzanie na emeryturę

620x100 dziecinnie proste

Osoby, które oszczędzają na emeryturę mogą odnieść podwójne korzyści. Ponieważ odpowiednio wybierając formę oszczędzania można zaoszczędzić i na podatku.

 

Oszczędzanie na emeryturę

Z podatkami wiążą się przede wszystkim takie formy oszczędzania, jak IKE oraz IKZE.


CO TO JEST IKZE

IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) to konto, na którym można oszczędzać na emeryturę poprzez dokonywanie odpowiednich wpłat.

Możemy zaoszczędzić podwójnie, ponieważ kwoty, które wpłacamy na IKZE podlegają rocznemu odliczeniu od podatku. Odliczyć można wysokość wpłaconej składki, jednak nie więcej niż 5 115,6 zł. (za rok 2018 ). Wpłacone kwoty na IKZE odliczamy wypełniając roczne zeznanie podatkowe (np. PIT-37), a kwotę wpłaconych składek wpisujemy w PIT/O.

Wypłaty (wyciągnięcie środków) z IKZE podlegają opodatkowaniu.

CO TO JEST IKE

IKE to indywidulane konto emerytalne. Na nim również można gromadzić oszczędności na emeryturę. Z tytułu wpłat na IKE nie przysługuje żadna ulga podatkowa, ale wypłacona nam kwota jest zwolniona z podatku.


Podsumuwując

Osczędzając na IKZE przysługuje nam coroczna ulga podatkowa, odliczenie od podatku wpłaconych kwot (wykazywane w zeznaniu rocznym), ale wypłacana już nam kwota podlega podatkowi. Wypłaconą kwotę wykazujemy w zeznaniu rocznym.

Oszczędzając na IKE
nie przysługuje nam coroczna ulga podatkowa, ale wypłacana nam kwota jest zwolniona z podatku. Warunkiem tego przywileju jest wyciągnięcie kwoty z IKE w wieku
co najmniej 60 lat oraz dokonywanie wpłat przez co najmniej 5 wcześniejszych lat.
Gdy zgromadzone pieniądze na IKE wypłacimy wcześniej, to mamy obowiązek zapłacić
19 - procentowy podatek od zysku.

 

Słowa kluczowe: ulga na IKZE, odliczenie od podatku, co można odliczyć od podatku, oszczędzania na emeryturę a korzyści podatkowe, IKE, wypłaty zwolnione z podatku

Pomoc techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • (22) 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00