Jesteś tutaj: Strona główna Poradnik Kredyty w PIT

Kredyty w PIT

▪ 1 grudnia 2023 r. ▪ Zaktualizowano: 1 grudnia 2023 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

W związku z dynamiczną sytuacją gospodarczą kredytobiorcy zmagają się z wieloma wątpliwościami dotyczącymi zaciągniętych przez nich zobowiązań. W niniejszej sekcji zostały poruszone najważniejsze zagadnienia.

Stopy procentowe NBP

Stopy procentowe NBP

W związku ze zmaganiami z nasilającym się zjawiskiem inflacji doszło do regularnych podwyżek podstawowych stóp procentowych Narodowego Banku Centralnego. Pierwsze odczuwalne skutki działań Banku Centralnego kredytobiorcy mogli zaobserwować 8 marca 2022 r. - wówczas doszło do podniesienia wskaźników NBP w reakcji na konflikt zbrojny za wschodnią granicą. Wskazane wydarzenie zapoczątkowało cykl podwyżek stóp procentowych, w tym stopy referencyjnej rzutującej na wyższe odsetki od pożyczek (m.in. kredytów hipotecznych) co przełożyło się dla wielu osób na problemy z regulowaniem bieżących zobowiązań finansowych. Kredytobiorcy mogą jednak liczyć na państwowe formy wsparcia, w tym na ulgę w spłacie podatków z uwagi na wyższe raty kredytu.

Odsetki podatkowe

Podwyżka stóp procentowych ma przełożenie również na wartość odsetek od zaległości podatkowych, których sposób naliczania był przedmiotem sporu przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przedmiotem zainteresowania unijnego organu sądowniczego była również sytuacja frankowiczów, którzy zyskali na orzeczeniu TSUE. Warto również wiedzieć, że wcześniejsza spłata kredytu (również hipotecznego) wiąże się z mniejszym zobowiązaniem wobec instytucji finansowej udzielającej pożyczki.

Skutki podatkowe

Będąc beneficjentem pożyczek finansowych (nawet tych dokonywanych między członkami rodziny) należy mieć na względzie ewentualne skutki podatkowe, jakie należy ująć na potrzeby obowiązku, jakim jest rozliczenie PIT. Może się okazać, że nie zawsze będziemy zmuszeni do zapłaty PIT z tytułu takich zdarzeń jak np. otrzymanie części dopłat do oprocentowania kredytów.

Czytaj również

1 2
Darmowe rozliczenie Bezpieczna wysyłka Wsparcie ekspertów Średnia ocena 12 lat na rynku 5 razy więcej ulg

Zalety rozliczenia PIT
z PITax.pl

Zaleta PITax.pl

korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek

Zaleta PITax.pl

system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi

Zaleta PITax.pl

z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych

Zaleta PITax.pl

z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 12:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 8:00 – 18:00