Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Sytuacje podatkowe Prace sezonowe

Prace sezonowe

620x100 dziecinnie proste

Osiągnięcie jakiegokolwiek dochodu opodatkowanego zobowiązuje do złożenia zeznania podatkowego. Podstawą do sporządzenia zeznania jest formularz PIT-11.

Prace sezonowe

Osoba pracująca sezonowo rozlicza się na takich samych zasadach jak inni podatnicy. Takiemu podatnikowi przysługują wszelkie możliwe preferencje- może np. rozliczyć się z małżonkiem lub dzieckiem. Wyjątkiem jest umowa o dzieło i umowa zlecenie o wartości nieprzekraczającej 200 zł. W takim wypadku pracodawca pobiera od niej 18-procentowy podatek ryczałtowy.

Czy praca wakacyjna uprawnia do preferencji?
Tak. Nawet jeżeli podatnik pracował tylko w okresie letnim, może skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem (jeśli istnieje między nimi wspólność majątkowa przez cały rok podatkowy). Do sumy przychodów nie wlicza się dochodów opodatkowanych w sposób zryczałtowany. Małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie także wtedy, gdy jedno z nich nie osiągnęło dochodów powodujących obowiązek uiszczenia podatku.

Praca sezonowa za zgranicą
Sposób rozliczania się z dochodów z pracy sezonowej za granicą jest taki sam jak z pracy za granicą. Od przychodów należy odjąć koszty uzyskania przychodu. Tak obliczony dochód należy wykazać w zeznaniu podatkowym.    

Zarobek z jagód i grzybów
Dochód ze sprzedaży surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących, owoców leśnych
i grzybów to kwota wolna od podatku, czyli nie trzeba się z nich rozliczać z urzędem skarbowym. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy surowce te zostały zebrane przez osoby spoza rodziny.
W razie kontroli podatnik musi udowodnić, że zbierał je samodzielnie (poprzez zeznania świadków). Przydatne mogą być również badania sanepidu lub dowód otrzymania pieniędzy z punktów skupu.

Czy ze zbioru owoców sezonowych i grzybów trzeba się rozliczyć?
Tak. Zgodnie z ustawą dochód uzyskany ze zbioru ziół, owoców i grzybów należy wykazać  w zeznaniu rocznym.

Rodzice osób małoletnich, które uzyskały dochody z tytułu sprzedaży produktów leśnych,  muszą złożyć zeznanie w ich imieniu. Rozliczać nie muszą się jedynie osoby, które zarobiły poniżej 200 zł na podstawie jednorazowej umowy zlecenia (pracodawca pobierze od nich 18-procentowy zryczałtowany podatek).

 

Słowa kluczowe: prace sezonowe, podatek a praca wakacyjna, podatek od umowy zlecenia, czy zarobek z jagód i grzybów jest opodatkowany, czy od zbioru owoców trzeba zapłacić podatek

Pomoc techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Podatkowa

  • (22) 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00