Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Sytuacje podatkowe Praca na emeryturze

Praca na emeryturze

620x100 dziecinnie proste

Nawet będąc na emeryturze musimy płacić podatki. Emerytury są opodatkowane. Dochód z emerytur wykazujemy w rocznym zeznaniu (np. PIT-37).

 

Praca na emeryturze

Osoby, które pracują będąc na emeryturze podlegają takim samym zasadom podatkowym, jak osoby pracujące, które jeszcze emerytury nie dostają.  
Pracujący emeryci składają do urzędu skarbowego zeznanie roczne, np. PIT-37. Wypełniają go na podstawie otrzymanego od ZUS-u lub KRUS-u PIT-40A/11A oraz otrzymanego od pracodawcy PIT-11.

PIT-40A to roczne obliczenie podatku przez ZUS/KRUS. Otrzymują go osoby pobierające emeryturę lub rentę, które nie otrzymują zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego. Osoby, które otrzymały PIT/40A i nie uzyskują dochodów innych niż emerytury, renty nie muszą składać
do urzędu skarbowego rocznego zeznania, ponieważ podatek został juz obliczony, a PIT wysłany przez organ rentowy.  

Jeżeli dostaliśmy PIT-40A, ale chcielibyśmy odliczyć ulgi podatkowe, przekazać 1% lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, czy też jako osoba samotnie wychowująca dziecko, to musimy już wypełnić sami zeznanie roczne - na podstawie danych z PIT-40A.

PIT-11A to informacja o dochodach wypłacanych z organów rentowych (np. z ZUS-u), takich jak emerytury, renty, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego.

Jeżeli dostaliśmy PIT-11A, to mamy obowiązek sami wypełnić zeznanie roczne oraz złozyć do urzędu skarbowego do 30.04.

 

Słowa kluczowe: praca na emeryturze, podatek od emerytur, kto dostaje PIT-40A, PIT-11A, jak rozliczyc się na emeryturze 

 

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00