Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Sytuacje podatkowe Przychody z umowy o pracę i podatek liniowy

Przychody z Umowy o pracę i działalności liniowej - jak je rozliczyć?

▪ 17 lutego 2019 r. ▪ Zaktualizowano: 3 września 2019 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Bywają sytuacje, kiedy podatnik napotyka przeszkodę z rozliczeniem podatkowym przychodów, które nie pochodzą z jednego źródła. Jeśli podatnik w roku podatkowym, za który chce się rozliczyć, uzyskiwał przychód z więcej niż jednego źródła - w zależności od tego jakie było to źródło, będzie musiał wypełnić kilka deklaracji podatkowych.

Przychody z Umowy o pracę i działalności liniowej - jak je rozliczyć?

Czy można połączyć przychody z umowy o pracę z działalnością gospodarczą?

Podczas prowadzenia działalności gospodarczej na zasadach ogólnych, podatnik samodzielnie oblicza zaliczki na podatek. Konsekwencją tego jest fakt, że zarówno przychody z tytułu umowy o pracę, a także z prowadzenia działalności gospodarczej, należy wykazywać w jednym zeznaniu podatkowym - PIT-36.

Bardzo istotna jest w takim przypadku kwestia składek ubezpieczeniowych, które w ramach umowy o pracę, mogą być stosowane jako odliczenie od dochodu, natomiast składki zdrowotne – od podatku płaconego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. W tej sytuacji podatnik jest na bardzo dobrej pozycji, ponieważ właściwie sam decyduje o tym, od którego dochodu zastosuje odliczenia, bowiem jeśli uzna dochód z prowadzenia działalności za niski, to opłacane składki może odliczać w ramach wynagrodzeń rozliczanych z umowy o pracę

Rozliczenie PIT a umowa o pracę i działalność liniowa

Co jednak w przypadku, gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu umowy o pracę i dodatkowo z działalności opodatkowanej w formie liniowej? Tutaj sprawa ma się podobnie, jak w przypadku przychodów z tytułu umowy o pracę oraz działalności rozliczanej w formie karty podatkowej lub ryczałtu - nie ma możliwości łącznego rozliczenia, na jednym formularzu PIT, podatku od przychodów dla umowy o pracę i działalności rozliczanej metodą liniową.

W takim przypadku podatnik musi wypełnić i złożyć dwie różne deklaracje podatkowe - oprócz PIT-37, także deklarację PIT-36L, która jest przygotowana specjalnie dla osób rozliczających swą działalność metodą liniową, według 19 % stawki podatku liniowego.

Nie ma żadnego sposobu na ominięcie tego i rozliczenie przychodów z tytułu umowy o pracę oraz prowadzenia działalności gospodarczej i rozliczania się w metodą liniową. Nie powinno to być jednak traktowane jako utrudnienie - wręcz przeciwnie.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00