Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Sytuacje podatkowe Podatek od sprzedaży samochodu

Podatek od sprzedaży samochodu - kogo obowiązuje oraz jak rozliczyć i uwzględnić go w PIT?

620x100 dziecinnie proste

Myślałeś, że tylko kupujący zapłaci podatek od nabytego auta? Nie bądź taki pewien. Jeśli sprzedajesz swój samochód przed upływem pół roku od jego kupienia, Ty także musisz rozliczyć się z fiskusem. Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodu jest odpłatne zbycie rzeczy, jeśli nastąpiło przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca jej nabycia. Kiedy więc będziesz musiał zapłacić podatek od sprzedanego samochodu?

Podatek od sprzedaży samochodu - kogo obowiązuje oraz jak rozliczyć i uwzględnić go w PIT?

Nie tylko kupujący, czyli kto jest zobowiązany do zapłaty podatku od sprzedaży samochodu

Zwykło się uważać, że podatek od nabytego auta płaci wyłącznie jego nabywca. Tymczasem, w niektórych sytuacjach, obowiązek ten ciąży także na sprzedawcy, czyli właścicielu auta – z tej grupy wyłączone są wszelkie inne formy posiadania, takie jak leasing, najem, użyczenie czy użytkowanie.

Obowiązek zapłaty podatku aktualizuje się, gdy sprzedaż nastąpiła przed upływem 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym nabyłeś auto.Przykładowo, jeśli kupiłeś je w lutym, koniec 6-miesięcznego okresu, mija 1 września. Ponadto, dla Urzędu Skarbowego nie ma żadnego znaczenia, czy sprzedający zyskał lub stracił na transakcji. Zeznanie podatkowe, musisz zgłosić nawet w razie straty.

Jak rozliczyć podatek od sprzedaży samochodu i uwzględnić go w PIT?

Wiesz już, czy dotyczy Cię obowiązek zapłaty podatku od sprzedanego auta. Teraz zobacz, w jaki sposób rozliczyć się z fiskusem. Sprzedaż samochodu należy wykazać na formularzu PIT-36 (za rok, w którym miała miejsce transakcja), w pozycji „Dochody i straty”, w punkcie „Inne źródła” (punkt 9). Podstawą opodatkowania jest dochód podatnika – różnica między ceną sprzedaży, a kosztem zakupu auta, ale także poczynione nakłady np. zakup części zamiennych czy zamontowanie instalacji gazowej.

Natomiast wysokość opodatkowania uzależniona jest od dochodów, jakie uzyskałeś w poprzednim roku rozliczeniowym.

Jeśli zarobiłeś mniej niż 85 528 zł, obowiązuje Cię stawka 18%, jeśli więcej – stawka wzrasta do 32%. Na złożenie zeznania podatkowego masz czas do 30 kwietnia.

Strata na sprzedaży

A co, gdy kupiłeś auto za 20 000 zł, a sprzedałeś za zaledwie 14 000 zł? Czy w przypadku starty na transakcji sprzedaży, zbywający jest również zobligowany do zapłaty podatku? I tak i nie.

Sprzedający wprawdzie ma obowiązek złożyć zeznanie podatkowe, ale Urząd Skarbowy nie będzie wymagał od niego zapłaty podatku. Oznacza to, że sprzedający musi uwzględnić sprzedaż auta w zeznaniu, nawet jeśli podstawa opodatkowania wynosi 0 zł.

Co grozi w razie uchylenia się od zapłaty podatku?

Obowiązek składania rocznych zeznań podatkowych, dotyczy każdego kto uzyskał dochody w poprzednim roku rozliczeniowym. W razie nieujawnienia jakiegokolwiek z nich, narażasz się na ryzyko przeprowadzenia kontroli ze strony Urzędu Skarbowego.

Zgodnie z art. 54 §1 i 2 Kodeksu karnego skarbowego, za uchylenie się od obowiązku zapłaty podatku, grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych, a nawet kara ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00