Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradniki Ulgi i odliczenia Ulgi odliczane od dochodu Darowizna na cele kultu religijnego

Darowizna na cele kultu religijnego

620x100 dziecinnie proste

Darowizna na cele kultu religijnego, to następna ulga w ramach darowizn, którą możnemy odliczyć do dochodu. Ważne, aby darowizna została przekazana na cele kultu religijnego, czyli potocznie mówiąc - na kościół.

Darowizna na cele kultu religijnego

 

Komu można przekazać darowiznę?

Kościołom, związkom religijnym, kościelnym osobom prawnym oraz innym podmiotom realizującym cele kultu religijnego, np. Radiu Maryja, czy Katolickiemu Towarzystwu Kulturalnemu.

Jaki jest limit odliczenia?

Odliczenie z tytułu darowizny na cele pożytku publicznego łącznie z darowiznami na cele kultu religijnego oraz darowizną na cele krwiodawstwa nie może przekroczyć 6% dochodu.

Wymagane załączniki:

PIT/O-dołączasz go do zeznania PIT-36, PIT-37 lub PIT-28. 

 

Wymagane dokumenty:

W przypadku darowizny pieniężnej - dowód wpłaty na rachunek bankowy.

W przypadku darowizny niepieniężnej - dowód, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę, wartość darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny. Nie dołączasz ich do zeznania podatkowego, natomiast musisz je przechowywać 5 lat od końca roku, w którym złożono zeznanie.

 
CZYM SĄ CELE KULTU RELIGIJNEGO?
Darowizny na cele kultu religijnego to, potocznie mówiąc, darowizny na kościół. Np. na budowę kościoła, renowację ołtarza, zakup przedmiotów liturgicznych, itp.
Aby urząd skarbowy nie miał wątpliwości, najlepiej w tytule przelewu dokonywanego na rzecz obdarowanego, wpisać "cele kultu religijnego”.

 

Słowa kluczowe; darowizna na cele kultu religijnego, odliczenie darowizny na kościół, jak obliczyć darowiznę na kościół, komu można przekazać darowiznę, aby odliczyć ją od podatku

Pomoc techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Podatkowa

  • (22) 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00