Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradniki Ulgi i odliczenia Ulgi odliczane od dochodu Darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą

Darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą

620x100 dziecinnie proste

To kolejna ulga przysługująca z tytułu darowizn. Jednak ulga ta rózni się od pozostałych ulg z tytułu darowizn tym, że jest nielimitowana.
Dlatego możemy odliczyć od podatku wartość całej przekazanej darowizny.

Darowizna na kościelną   działalność charytatywno-opiekuńczą

 

Komu można przekazać darowiznę?

Kościelnym osobom prawnym, czyli: metropoliom, archidiecezjom, diecezjom, parafiom, kościołom, Caritas Polska, Caritas diecezji, papieskim dziełom misyjnym oraz administraturom apostolskim.


Jaki jest limit odliczenia?

Odliczeniu podlega kwota całej darowizn.

Wymagane załączniki:

PIT/O - dołączasz go do zeznania PIT-37, PIT-36 lub PIT-28.

Wymagane dokumenty:

Pokwitowanie odbioru darowizny oraz, w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny,
sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność, a także dokument potwierdzający uczynienie darowizny - dowód, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz kwota przekazanej darowizny. Nie dołączasz ich do zeznania podatkowego, natomiast musisz je przechowywać 5 lat od końca roku, w którym złożono zeznanie.

 

W przypadku darowizny pieniężnej dowodem potwierdzającycm uczynienie darowizny jest dowód wpłaty na rachunek bankowy.

Aby móc odliczyć od dochodu całą kwotę darowizny, musi być ona przeznaczona na cele charytatywno-opiekuńcze Kościoła (nie na cele kultu religijnego).

Przekazując darowiznę, pamiętaj o sprawozdaniu napisanym przez obdarowanego, o przeznaczeniu Twojej darowizy na cel charytatywno-opiekuńczy w terminie 2 lat od przekazania darowizny. Jeżeli takiego sprawozdania nie otrzymasz w ciągu 2 lat od przekazania darowizny nie możesz odliczyć całej darowizny, a jedynie 6% dochodu. Dokonujesz tego w korekcie zeznania za rok, w którym odliczyłeś darowiznę.

Słowa kluczowe: odliczenie darowizny od podatku, darowizna na kościół, ile darowizny można odliczyć od podatku, limit darowizny, darowizna na cele charytatywno-opiekuńcze

Pomoc techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Podatkowa

  • (22) 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00