Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Sytuacje podatkowe Zakup samochodu

Zakup samochodu

620x100 dziecinnie proste

W dzisiejszych czasach samochód stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Podatki - również.
Nie ma co ukrywać, że samochód przydaje się w życiu. I nie ma co ukrywać, że i od kupna samochodu trzeba zapłacić podatek.

Zakup samochodu

Gdy kupujemy samochód od osoby fizycznej na podstawie umowy sprzedaży musimy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Podatek wynosi 2% od średniej ceny rynkowej auta. Warto podkreślić, że chodzi o cenę rynkową, a nie o cenę nabycia. I nawet jeśli udało nam się nabyć samochód po okazyjnej cenie, to przy obliczaniu podatku powinniśmy uwzględnić cenę rynkową.

W ciągu 14 dni od daty zakupu pojazdu mamy obowiązek złożyć deklarację we właściwym sobie urzędzie skarbowym. Formularz PCC-3 składamy, jeśli jesteśmy jedynym właścicielem auta. W przypadku współwłasności oprócz druku PCC-3 obowiązuje nas również druk PCC-3/A. Deklarację można wysłać pocztą. Nie zapomnijmy też o zapłacie należnego podatku (czyli 2% wartości samochodu). Możemy tego dokonać przelewem na konto właściwego urzędu skarbowwego.

KIEDY NIE ZAPŁACIMY PODATKU

Zwolnienie z podatku przysługuje, jeśli wartość zakupu (wartość, a nie cena) nie przekracza
1 000 zł.

Podatku nie zapłacą również osoby niepełnosprawne, które nabywają samochód na swój użytek. Niezależnie od wartości auta.

Podatku nie zapłacimy również wtedy, gdy samochód kupujemy w komisie, u dillera,
w salonie, itp., czyli o podmiotów, które są płatnikami VAT. Wtedy transakcja nie będzie opodatkowana PCC ponieważ komis/ diler odprowadzi VAT.

ZAMIANA SAMOCHODU

Jeżeli dokonujemy zamiany samochodów obowiązują nas takie sam zasady, jak przy kupnie samochodu.

Jeśli zamieniamy samochód z osobą fizyczną, to musimy uiścić łącznie 2% podatku (my oraz druga strona). Obowiązek podatkowy ciąży na obu stronach transakcji (oczywiście mogą się one umówić, że podatek płaci tylko jedna z nich). Z tego względu umowa zamiany jest korzystniejsza od dwóch odrębnych umów kupna-sprzedaży, gdzie konieczne byłoby uiszczenie dwukrotnie podatku PCC.

Podatku od czynności cywilnoprawnych nie płaci się, jeśli jedna ze stron zamiany jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Jeśli zapomnimy o obowiązku zapłaty podatku lub spóźnimy się z tą czynnością, będzie to traktowane jako przestępstwo lub wykroczenie karne skarbowe (zależy od wysokości niezapłaconego podatku). Gdy sami o tym fakcie sobie przypomnimy, jak najszybciej powinniśmy dopełnić obowiązek podatkowy (złożyć tzw. czynny żal) i liczyć na pobłażliwość urzędników. W najczęstszych przypadkach może skończyć się to wezwaniem nas do urzędu skarbowego i wymierzeniem mandatu.

 Słowa kluczowe: PCC, kupno samochodu, podatek a zakup samochodu

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00