Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradnik rozliczenia Samochód w firmie

Samochód w firmie - na co uważać w 2019 roku, jak rozliczać koszty

▪ 2 lutego 2019 r. ▪ Zaktualizowano: 2 września 2019 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Zmian w prawie podatkowym wchodzących w życie wraz z nowym rokiem jest naprawdę wiele. Jedną z nich jest sposób rozliczania kosztów samochodu w firmie. Zmienia się i może początkowo powodować problemy, związane z przywiązaniem do starych rozliczeń. Aby uniknąć problemów, dowiedz się więcej.

Samochód w firmie - na co uważać w 2019 roku, jak rozliczać koszty

Noworoczne zmiany – rok 2019

Styczeń 2019 roku to czas wejścia w życie zmiany ustaw:

  • o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • o podatku dochodowym od osób prawnych,
  • ordynacji podatkowej,
  • oraz kilku innych ustaw związanych z podatkami.

Ich obowiązywanie oznacza, że rozliczenie kosztów samochodu zmienia się, tak samo jak kilka innych rzeczy, związanych m.in. ze składaniem PIT-ów oraz rozliczaniem corocznych deklaracji podatkowych. Zmiany związane z samochodami obejmują przede wszystkim rozliczenia samochodów będących w leasingu, środków trwałych i prywatnych.

Ubezpieczenie i amortyzacja

W stosunku do poprzednio obowiązujących przepisów zmianie uległy zapisy związane z rozliczaniem ubezpieczenia oraz amortyzacji. Wcześniej obowiązywał przepis mówiący, że kosztów uzyskania przychodu nie stanowią odpisy amortyzacyjne, które są samochodami osobowymi przekraczającymi limit wynikający z ustawy. Limitem były:

  • 20 tys. euro – jeśli chodzi o samochód osobowy,
  • 30 tys. euro - jeśli jest to pojazd elektryczny albo korzystający z paliw alternatywnych.

Oznacza to, że jeżeli początkowo samochód swoją wartością przekraczał któryś z limitów to koszty podatkowe oznaczały odpisy amortyzujące sięgające maksymalnie tego limitu.

Rozliczanie samochodów leasingowanych i wynajmowanych

„Samochód w firmie w 2019” to pojęcie zostało zmodyfikowane. Poprzednio można było ująć w kosztach podatkowych wartości wydatków ponoszonych w ramach opłaty wstępnej albo ratę leasingową. Obecnie najem, leasing, dzierżawa samochodu mają być limitowane tzw. proporcją wartości wynajmowanego samochodu, do kwoty nie przekraczającej 150 tys. zł. Wyjątkiem są samochody elektryczne do kwoty 225 tys. złotych. Jednocześnie w ustawie wskazuje się, że limitowane będą obejmowane składki na ubezpieczenie, które są płacone w ramach leasingu czy najmu, nie licząc składek AC, które będą limitowane.

Warto pamiętać także, że dla obu wspomnianych limitów. jak i odpowiedzi na pytanie jak rozliczać koszty samochodu w firmie ważne jest, że wartość limitu dla samochodów obejmuje również podatek VAT. Jest to uzależnione od sposobu wykorzystania pojazdu w firmie.

Rozliczanie samochodów jako środków trwałych

Zmianie podlegają również rozliczenia samochodów będących środkami trwałymi w firmie. Jeszcze w 2018 roku przedsiębiorcy mający pojazdy osobowe w ewidencji środków trwałych, mają możliwość ujmowania wydatków z nimi związanymi do kosztów przychodu. Od stycznia bieżącego roku pojawił się nowy zapis, w którym mowa jest o tym, że za koszty uzyskania przychodów nie uważa się 25% poniesionych wydatków (z zastrzeżeniem pkt 36) z tytułu kosztów użytkowania samochodu osobowego związanych z potrzebami bieżącej działalności gospodarczej, gdy pojazd jest wykorzystywany także do spraw, które nie są z tą działalnością związane. Tooznacza, że jeśli posiadane auta są wykorzystywane i służbowo, i prywatnie możliwe jest wprowadzenie do rozliczenia podatkowego jedynie 75% ich wartości.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00