Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Aktualności Awaria systemu e-Urząd Skarbowy uniemożliwia wysyłanie PIT za rok 2020

Awaria systemu e-Urząd Skarbowy uniemożliwia wysyłanie PIT za rok 2020

▪ 16 lutego 2021 r. ▪ Zaktualizowano: 20 lipca 2022 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Wczorajsza awaria systemu elektronicznego na rządowym serwisie internetowym e – Urząd Skarbowy sprawiła, że podatnicy nie mogli rozliczyć swoich deklaracji podatkowych. Usługa Twój e-PIT, która miała ułatwić wysyłkę PIT, okazała się niedostępna.

Awaria systemu e-Urząd Skarbowy uniemożliwia wysyłanie PIT za rok 2020

Usterki na stronie Twój e-PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy

W nowym sezonie rozliczeniowym 2021 roku, Ministerstwo Finansów przygotowało serwis internetowy e-Urząd Skarbowy, gdzie na stronie Twój e -PIT miały być udostępnione wypełnione automatycznie PIT-y. e-Urząd Skarbowy to nowy serwer, na który przeniesiono usługę Twój e-PIT, która, w roku poprzednim – 2020, występowała na stronie Portal Podatkowy. e-Urząd Skarbowy działa od 1 lutego 2021 roku.

Jednak, jak się wczoraj okazało, portal wykazuje usterki, które doprowadziły do zawieszenia systemu. Podatnicy z powodu problemów technicznych na stronie Twój e- PIT nie byli w stanie rozliczyć PIT za pomocą serwisu rządowego.

Trzeba przy tym brać pod uwagę, że nowy serwer zawiera bardzo duże ilości danych i stanowi duże wyzwanie informatyczne. Umieszczono na nim miliony wstępnie wypełnionych danymi deklaracji PIT-28, PIT-36, PIT-37PIT-38. Wszystkie one zostały przygotowane ze względu na konkretnego użytkownika, który może sprawdzić i zaakceptować wpisane już dane na podstawie informacji, które zebrała Krajowa Administracja Skarbowa. Takie przedsięwzięcie może być narażone na usterki i może wymagać korekty działania portalu.

Awaria systemu – portal Twój e-PIT niedostępny

Przez weekend trwały przygotowania do otwarcia dla podatników wypełnionych PIT. Z uwagi na prace nad serwisem był on niedostępny. Następnie portal rozpoczął działanie. Jednak wczoraj w godzinach porannych, po zalogowaniu do serwisu strona wyświetlała komunikat: „ The service is unavanaible”.

Po paru godzinach sytuacja się zmieniła i administrator strony poinformował o próbach naprawienia awarii, serwis przepraszał za usterki i prosił o zalogowanie się w późniejszym terminie.

fdfdfdfdfdfd

Źródło: www.e-urzadskarbowy.gov.pl

Podatnicy przez ten czas nie mogli się rozliczać. Jednak prace nad uruchomieniem strony umożliwiły po następnych paru godzinach zalogowanie się do serwisu. Wszelkie operacje na stronie trwały jednak bardzo długo, a dokumenty się nie ładowały. Sprawne dokonanie rozliczenia było w takich warunkach niemożliwe. Wczoraj strona rządowa nadal podejmowała działania, które miały usprawnić pracę portalu. Podatnicy zostali zmuszeni do czekania na możliwość przeprowadzenia rozliczenia PIT.

 

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 16:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00 – 18:00