Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Sytuacje podatkowe Pożyczki od rodziny

Pożyczki od rodziny

▪ 10 stycznia 2013 r. ▪ Zaktualizowano: 3 września 2019 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Pożyczki od rodziny są całkowicie zwolnione z podatku. Należy jednak pamiętać, aby pieniądzie przekazywać na rachunek bankowy, a nie z rąk do rąk, ponieważ wtedy stracimy prawo do przysługującego nam zwolnienia. 

Pożyczki od rodziny

Przy pożyczkach do wysokości 9 637 zł przysługuje automatycznie zwolnienie dla wszystkich osób zaliczanych do I grupy podatkowej. Należą do niej: małżonek, dzieci, wnuki, prawnuki (zstępni), rodzice, dziadkowie, pradziadkowie (wstępni), rodzeństwo, pasierbowie, ojczym i macocha, zięć i synowa, teściowie. Zwolnienie to przysługuje bez potrzeby dopełniania jakichkolwiek formalności  bez względu na przedmiot pożyczki. Limit 9637 zł dotyczy pożyczki od jednej osoby i obejmuje pięć lat.

Dopełnienie formalności jest natomiast konieczne, jeśli pożyczka przekracza 9 637 zł. Zwolnienie obowiązuje bez względu na wysokość pożyczki, ale dotyczy tylko pożyczek pieniężnych oraz osób należących do najbliższej rodziny, czyli osób z I grupy podatkowej za wyjątkiem teściów, zięcia oraz synowej.  W tym przypadku pożyczkobiorca powinien wypełnić druk PCC-3 i tam wykazac kwotę pożyczki. Jest to jedynie obowiązek informacyjny.

Dla skorzystania ze zwolnienia dla najbliższych trzeba spełnić następujące warunki:

  • pożyczane pieniądze muszą być wpłacone na rachunek bankowy pożyczkobiorcy albo na jego rachunek w SKOK lub przesłane przekazem pocztowym,
  • wpłata musi być udokumentowana,
  • pożyczkobiorca musi złożyć w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od uzyskania pożyczki deklarację podatkową PCC-3 „Deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych”.

Trzeba pamiętać o każdym z tych warunków, ponieważ niedopełnienie któregoś z nich oznacza, że stajemy się dłużnikami fiskusa. 

Termin zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi zawsze 14 dni, jednak różny może być moment, od którego należy go liczyć. Z reguły obowiązek podatkowy powstaje
z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Jeżeli nie dopelnimy obowiązku zlożenia PCC-3 grozi nam zapłacenie podatku w wysokości 20% pożyczki.

Przykład 1.

Rodzice pożyczają córce 10 000 zł, które przelewają na rachunek bankowy córki. Czy córka będzie musiała zapłacić podatek lub powiadomić urząd skarbowy o pożyczce?

Nie. Córka należy do kręgu osób z najbliższej rodziny, która jest całkowicie zwolniona z podatku.
Obowiązek poinformowania urzędu skarbowego o pożyczce ciąży na osobach, które dostały pożyczkę przekraczającą kwotę 9 637 zł. Limit ten dotyczy pożyczki
od jednej osoby. Córka dostała od rodziców (obojga) 10 000 zł, czyli dwie pożyczki po 5 000 zł.
Córka nie ma obowiązku informować us. o pożyczce, ponieważ kwota nie przekroczyła 9 637 zł
od jednej osoby.

Przykład 2.

Ojciec pożyczył córce 12 000 zł. Kwoty tej nie przekazał na rachunek córki, ale przekazał bezpośrednio do rąk córki. Czy córka będzie musiała zapłacić podatek?

Tak. Ponieważ zwolnienie z podatku dla najbliższych przysługuje pod warunkiem udokumentowania pożyczki. Przekazanie pożyczki z rąk do rąk pozbawia zwolnienia z płacenia podatku. Dlatego córka zapłaci podatek w wysokości 240 zł (12 000 * 2%).

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00