Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Sytuacje podatkowe Śmierć podatnika

Śmierć podatnika

620x100 dziecinnie proste

Czy musimy składać PIT za zmarłą osobę? Czy możemy odebrać za nią podatek? Jakie konsekwencje podatkowe ponosimy za zmarłą osobę?

Śmierć podatnika

Jeżeli podatnik był w związku małżeńskim, to małżonek może rozliczyć się ze zmarłym małżonkiem (zaznacza wtedy kwadrat nr 3 w PIT-36 lub w PIT-37). PIT wypełnia się w taki sam sposób, jak w przypadku rozliczania z małżonkiem z żywym. Wspólne rozliczenie pozwoli na zapłatę mniejszego podatku.
Aby móc się rozliczyć ze zmarłym małżonkiem trzeba spełniać takie same warunki jak przy rozliczeniu z małżonkiem żywym. 

Gdy osoba, która zmarła nie była w związku małżeńskim to nikt (np. spadkobiercy) nie musi
za nią składać PIT-u. Urząd skarbowy wypełnia PIT na podstawie danych przesłanych
od pracodawcy, ZUS-u, itp.
Spadkobiercy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji są zobowiązani do zapłaty podatku, jaki wyliczy urząd skarbowy. Jeżeli mamy informację na temat ulg przysługujących zmarłej osobie przed śmiercią, to możemy o tym poinformować urząd. Możemy to uczynić
w ciągu 30 dni od dnia otrzymania decyzji.

Spadkobiercom również należy się zwrot podatku, jeśli zmarły podatnik nadpłacił podatek.

Za długi lub zwroty podatkowe odpowiedzialni są tylko spadkobiercy – osoby, które na podstawie postępowania spadkowego otrzymają taki status, które przyjmują spadek.
Jeżeli nie chcemy spłacać długów podatkowych zmarłego możemy odmówić przyjęcia spadku. Wtedy również nie dostaniemy zwrotu – jeżeli taki przysługiwał zmarłemu.

Przed przyjęciem lub odrzuceniem spadku mamy prawo sprawdzić, jakimi zobowiązaniami podatkowymi był obciążony spadkodawca.
Wystarczy, że złożymy wniosek do urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia o wysokości podatku do zapłaty lub do zwrotu. Aby urząd wydał nam to zaświadczenie musimy uprawdopodobnić fakt, że możemy być spadkobiercą. Możemy tego dokonać przedstawiając takie dokumenty, jak np. odpis aktu zgonu oraz odpis swojego aktu urodzenia. 

 

Pomoc techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Podatkowa

  • (22) 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00