Jesteś tutaj: Strona główna Poradnik Aktualności Na co należy zwrócić uwagę wypełniając deklarację online w Twój e-PIT?

Na co należy zwrócić uwagę wypełniając deklarację online w Twój e-PIT?

▪ 2 maja 2022 r. ▪ Zaktualizowano: 7 grudnia 2023 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Już od kilku lat usługa Twój e-PIT umożliwia składanie zeznań rocznych podatników w drodze elektronicznej. Przy korzystaniu z rządowych usług do sporządzania deklaracji na odległość należy zwrócić uwagę na pewne elementy rozliczenia.

Na co należy zwrócić uwagę wypełniając deklarację online w Twój e-PIT?

Początki funkcjonowania usługi Twój e-PIT

Ministerstwo Finansów uruchomiło rządową usługę po raz pierwszy wraz z otwarciem możliwości rozliczenia PIT za 2018 rok. Korzystając z usługi 15 lutego 2019 r. podatnicy napotkali na kilka przeszkód, które wiązały się np. z trudnościami z zalogowaniem. O ile jest to problem techniczny jakich nie brak w przypadku początków funkcjonowania tego typu usług, to jednak niepoprawność wyliczeń z jaką spotykali się wtedy podatnicy rozliczający PIT-38 rodzi już pewne obawy użytkowników. Uwzględniając historyczne dane działania rządowego serwisu, wskazujemy na co zwrócić szczególną uwagę korzystając z możliwości rozliczenia PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów.

Weryfikacja automatycznie wprowadzonych informacji

Podatnicy chcący rozliczyć się za pośrednictwem rządowej platformy powinni zweryfikować automatycznie wypełnione pola. Dotyczy to w szczególności informacji, które zostały przekazane urzędowi skarbowemu (np. PIT-11) przez pracodawcę bądź inny podmiot dokonujący obliczenia i odprowadzenia należnych składek na PIT oraz ubezpieczenia społeczne i zdrowotne sporządzane. W oparciu m. in. o dane podane przez płatnika przygotowywane jest zeznanie podatkowe za ubiegły rok. PIT jest przygotowywany przez rządowy program m.in. na podstawie przesłanego PIT-11 oraz ostatniej deklaracji.

W szczególności należy zwrócić uwagę na poprawność wartości dotyczących naszych kosztów uzyskania przychodu czy właściwego przypisania przychodu do np. zwolnienia ustawowego. Automatycznie wypełnione pola deklaracji, które podają naszym zdaniem nieprawidłowe informacje nie muszą być przyczyną błędnego funkcjonowania programu. Ich nierzetelność może leżeć po stronie np.. naszego pracodawcy, który przyczynił się do pomyłki w obliczeniach czy przypisania danych wartości do należnego im pola zeznania. W związku z tym przed zatwierdzeniem przesłania zeznania należy upewnić się czy wszystko się zgadza.

Przeanalizowanie sytuacji przed akceptacją ulg

Podatnicy chcący skorzystać z ulgi prorodzinnej (na dziecko), jeśli podejmą się próby złożenia PIT za pomocą Twój e-PIT powinni zachować wzmożoną czujność. Zdarzały się bowiem przypadki, w których system automatycznie dzielił wartość ulgi po równo pomiędzy każdego z rodziców, zaś w innych przypadkach dokonywał poprawnych obliczeń. Ponadto należy zwrócić uwagę na inną kwestię związaną z rozliczeniem tej preferencji podatkowej. Rządowy program nie posiada informacji o np. dochodach naszych dzieci, zatem powinniśmy upewnić się, że kryterium dochodowe dziecka jest zachowane w naszym przypadku.

Niestety nie jest to jedyna ulga obarczona trudnościami z jej rozliczaniem w Twój e-PIT. Również w przypadku ulgi termomodernizacyjnej należy zwrócić uwagę, czy uwzględniliśmy wszystkie jej okresy rozliczeniowe w odpowiedniej kwocie.

Pozostałe informacje

Automatyczne uzupełnianie poszczególnych pól deklaracji dotyczy niestety również informacji, które nie znajdują uzasadnienia w ubiegłorocznym rozliczeniu ani informacji przekazanej od pracodawcy urzędowi skarbowemu. Osoby chcące rozliczyć się ze współmałżonkiem powinny zwrócić uwagę na to, że PIT jest przygotowywany dla każdego użytkownika indywidualnie. Oznacza to, że jeśli chcemy dokonać wspólnego rozliczenia ze swoim partnerem musimy indywidualnie zwrócić uwagę na odpowiednie miejsce temu dedykowane w deklaracji.

Darmowe rozliczenie Bezpieczna wysyłka Wsparcie ekspertów Średnia ocena 12 lat na rynku 5 razy więcej ulg

Zalety rozliczenia PIT
z PITax.pl

Zaleta PITax.pl

korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek

Zaleta PITax.pl

system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi

Zaleta PITax.pl

z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych

Zaleta PITax.pl

z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

Sprawdź najwyżej oceniany w Polsce program do rozliczeń PIT

PITax.pl Łatwe Podatki to wygodny, szybki i darmowy sposób na Twoje PITy.

Rozlicz PIT Online

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 12:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 8:00 – 18:00