Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Aktualności Nowelizacja ustawy covidowej – projekt nowych form wsparcia

Nowelizacja ustawy covidowej – projekt nowych form wsparcia

▪ 23 marca 2021 r. ▪ Zaktualizowano: 23 marca 2021 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad nowelizacją ustawy covidowej, która ma przynieść nowe formy pomocy dla przedsiębiorców.

Nowelizacja ustawy covidowej – projekt nowych form wsparcia

W projekcie MRPiT znajduje się szereg narzędzi, które mogą okazać się pomocne dla wybranych branż podlegających negatywnym wpływom pandemii COVID-19.

Wsparcie dla sklepików szkolnych

Projekt zakłada wsparcie sklepików szklonych. Proponowane wsparcie to: świadczenie postojowe, dofinansowanie do wynagrodzeń, zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne oraz mała dotacja. Kryterium przyznania wsparcia ma – zgodnie z wcześniejszymi przepisami – stanowić 40% spadku przychodów. Przewidziane zostało także przedłużenie pomocy dla sklepików szkolnych na kolejne miesiące.

Umorzenie wsparcia otrzymanego z PUP w związku z pandemią

Jedno z proponowanych rozwiązań zakłada możliwość umarzania w części lub całości i odraczania terminów oraz rozkładania spłaty należności na raty w przypadku nienależnie otrzymanych środków w ramach form wsparcia. Na podstawie proponowanych przepisów starosta będzie mógł to zrobić z urzędu lub na wniosek przedsiębiorcy.

Przesunięcie terminu zwrotu wypłat do Turystycznego Funduszu Zwrotów

Na mocy proponowanych przepisów nastąpi przesunięcie terminu zwrotu wypłat do Turystycznego Funduszu Zwrotów. Mowa tutaj o środkach, które TZF wypłacił podróżnym z tytułu umów o udział w imprezach turystycznych, które nie odbyły się w związku z wybuchem pandemii.

W efekcie zwroty przez organizatorów turystyki do TFZ wypłat rozpoczną się nie – tak jak to wcześniej planowano – od kwietnia 2021 r., lecz najpóźniej do końca grudnia 2021 r. Pozostałe raty mają być płatne w terminach do 21 dnia każdego kolejnego miesiąca następującego po tym, w którym nastąpi zwrot pierwszej z rat. Przesunięcie jest motywowane przedłużającą się pandemią, która ogranicza możliwości realizowania działalności gospodarczej przez przedsiębiorców z branży turystycznej.

Wydłużenie voucherów turystycznych

Proponowana nowelizacja zakłada przedłużenie do 2 lat okresu realizacji vouchera turystycznego. Rozwiązanie to ma umożliwić organizatorom turystyki bezgotówkowe rozliczanie się z podróżnymi, a samym podróżnym udział w imprezach bezpiecznych epidemicznie.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00