Jesteś tutaj: Strona główna Poradnik Aktualności Przeszkody w korzystaniu z rządowej usługi Twój e-PIT

Przeszkody w korzystaniu z rządowej usługi Twój e-PIT

▪ 15 lutego 2023 r. ▪ Zaktualizowano: 6 grudnia 2023 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Rządowy program dedykowany rozliczeniom podatkowym osobom fizycznych nie jest sprzymierzeńcem podatników chcących czym prędzej zająć się swoim zeznaniem rocznym. Podobnie jak w poprzednich latach Twój e-PIT pozostawał nieaktywny w pierwszej połowie lutego, napotykając problem z funkcjonowaniem również w dniu otwarcia bramek Ministerstwa Finansów.

Przeszkody w korzystaniu z rządowej usługi Twój e-PIT

Czym jest usługa Twój e-PIT?

Państwowa usługa znana podatnikom pod szyldem Twój e-PIT umożliwia coroczne wypełnienie swoich zobowiązań publicznoprawnych wobec urzędu skarbowego. Została uruchomiona wraz z początkiem 2019 r. udostępniając elektroniczne narzędzie rozliczenia PIT za 2018 r.. Obecnie podatnicy za jej pośrednictwem mogą dopełnić swoich obowiązków sprawozdawczych w zakresie złożenia deklaracji tj. PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 czy PIT-38.

Największym atutem usługi oferowanej przez rządowy Twój e-PIT jest rozwiązanie przygotowane dla podatników PIT-37 oraz PIT-38. Należy przypomnieć, że wskazane w zdaniu poprzednim formularze deklaracji są składane przez podatników rozliczających się przez płatników. Zasadniczo dane wprowadzane przez ww. grupy podatników są informacjami przekazywanymi na podstawie druków otrzymanych przez podmioty je rozliczające np. pracodawcę, zleceniodawcę czy zlecającego dzieło. Dogodność wypełnienia PIT w ramach usługi Twój e-PIT przejawia się tym, że możemy niezwłocznie pozyskać informacje od płatnika i skorzystać z wstępnie wypełnionego zeznania. Skąd takowa funkcjonalność w rządowej ofercie dla podatników? Wynika to z obowiązku nałożonego na płatnika, który jest zobowiązany do końca stycznia w roku następującym po roku podatkowym przekazać informacje dot. podatnika, którego rozlicza. Dane te są wskazywane na formularzach tj. PIT-11, PIT-11A/PIT-40A, PIT-8C.

Uwaga! Zeznanie przygotowane przez Twój e-PIT opiera się na danych przekazanych przez płatnika, przy czym nie można poczynić założenia, że są to informacje wyzbyte błędów. Organ podatkowy na tym etapie nie podejmuje szczegółowej weryfikacji liczb przekazanych przez osobę rozliczającą nasz PIT i odprowadzającą składki na poszczególne składki ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego.

Jak widać zatem, automatycznie przygotowane, a następnie udostępnione w systemie Twój e-PIT zeznanie roczne PIT-37 czy PIT-38, tak czy owak wymaga naszej weryfikacji, celem upewnienia się, czy rozliczający nasz podatek nie popełnił żadnej pomyłki. Należy podkreślić, że automatycznie przygotowane zeznanie, podatnik może zaakceptować przesyłając ją do rozliczenia przez urząd skarbowy, nanieść stosowne modyfikacji bądź zadecydować o jej odrzuceniu.

W razie niepodjęcia jakiegokolwiek działania do dnia upływu terminu na rozliczenie PIT (przypomnijmy, że w stosunku do rozliczeń za ubiegły rok mamy czas na złożenie deklaracji do 2 maja 2023 r.), po tej dacie wstępnie wypełnione zeznanie przeobrazi się w deklarację składaną urzędowi skarbowemu.

Przerwa w świadczeniu usług przez Twój e-PIT

Już w zeszłym roku mogliśmy być odbiorcą komunikatu technicznego ze strony rządowych witryn internetowych, gdzie Ministerstwo Finansów podawało informację, że w terminie od 3 do 14 lutego 2022 roku usługa Twój e-PIT nie będzie dostępna dla użytkowników państwowego serwisu. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest najczęściej konieczność organizacji po stronie organów administracji publicznej współpracujących ze specjalistami w dziedzinie IT. Niestety, wraz z nadejściem daty kluczowej dla podatników – 15 lutego serwis zaczął borykać się z przeszkodami natury technicznej, co spowodowało, że przez dużą część tego dnia był on nie dostępny dla podatników, którzy w pierwszej chwili chcieli przystąpić do swoich rozliczeń podatkowych.

Do kiedy PIT za 2024 r.?

W 2025 r. wszystkie deklaracje PIT zostały obarczone tym samym terminem złożenia. Niezależnie od tego, którą deklarację składamy, powinniśmy wypełnić swój obowiązek w terminie, w terminie od 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku, którego dotyczy rozliczenie. W sytuacji, gdy ostatnim dniem terminu jest dzień wolny od pracy, krańcową chwilą na złożenie PIT jest następny dzień roboczy. Z taką sytuacją mamy do czynienia w 2023 r., w którym powinniśmy dopełnić obowiązku złożenia PIT nie później niż do dnia 2 maja.

Darmowe rozliczenie Bezpieczna wysyłka Wsparcie ekspertów Średnia ocena 12 lat na rynku 5 razy więcej ulg

Zalety rozliczenia PIT
z PITax.pl

Zaleta PITax.pl

korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek

Zaleta PITax.pl

system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi

Zaleta PITax.pl

z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych

Zaleta PITax.pl

z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

Sprawdź najwyżej oceniany w Polsce program do rozliczeń PIT

PITax.pl Łatwe Podatki to wygodny, szybki i darmowy sposób na Twoje PITy.

Rozlicz PIT Online

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 12:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 8:00 – 18:00