Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Aktualności Rozliczenia podatkowe 2020: od 1 lutego działa Mały ZUS Plus

Rozliczenia podatkowe 2020: od 1 lutego działa Mały ZUS Plus

▪ 4 lutego 2020 r. ▪ Zaktualizowano: 4 lutego 2020 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Od 1 lutego do 2 marca 2020 r. można zgłaszać się do Małego ZUS Plus. Ponad 3oo tys. najmniejszych polskich przedsiębiorców będzie miało prawo do skorzystania z niższych składek ZUS, co przyniesie im oszczędności rzędu 1,3 mln zł.

Rozliczenia podatkowe 2020: od 1 lutego działa Mały ZUS Plus

Przedsiębiorca, który skorzysta z Małego ZUS Plus, zaoszczędzi średnio kilkaset złotych miesięcznie, ponieważ jego składki będą naliczane proporcjonalnie do dochodów. Tegoroczne rozszerzenie Małego ZUS spowoduje zwiększenie się grona najmniejszych przedsiębiorców, którzy mają prawo do obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne. Mały ZUS Plus przeznaczony jest dla przedsiębiorców w naszym kraju z przychodami nieprzekraczającymi 120 tys. zł rocznie.

Przedsiębiorca chcący już od lutego korzystać z Małego ZUS Plus i mający do tego prawo, powinien zgłosić ten fakt do ZUS najpóźniej do 2 marca. Wymagane dokumenty to: ZUS ZWUA oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Ponadto należy w marcu złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty dotyczące rocznego przychodu, rocznego dochodu oraz rodzaju opodatkowania działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy już korzystający z Małego ZUS nie mają obowiązku powtórnej rejestracji do ulgi. Muszą jednak dwukrotnie złożyć dokumentację z danymi do wyliczenia składek – w lutym (za styczeń – na dotychczasowych zasadach) oraz w marcu (za luty – na podstawie nowych zasad).

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00