Jesteś tutaj: Strona główna Poradnik Aktualności Rozliczenie PIT-36 – do 30 kwietnia i bez automatycznej akceptacji

Rozliczenie PIT-36 – do 30 kwietnia i bez automatycznej akceptacji

▪ 27 kwietnia 2021 r. ▪ Zaktualizowano: 12 grudnia 2023 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Zbliża się koniec tegorocznego sezonu rozliczeń podatkowych. Powinni o tym pamiętać przede wszystkim podatnicy rozliczający deklaracje PIT-36 – w ich wypadku rządowa usługa Twój e-PIT nie zaakceptuje automatycznie zeznania podatkowego.

Rozliczenie PIT-36 – do 30 kwietnia i bez automatycznej akceptacji

W przeciwieństwie do deklaracji PIT-37 deklaracja PIT-36 rozliczana przez osoby fizyczne za pośrednictwem usługi Twój e-PIT nie zostanie automatycznie przyjęta przez urząd skarbowy. W przypadku braku reakcji podatnika do 30 kwietnia fiskus uzna, że deklaracja nie została złożona w terminie.

PIT-36 i Twój e-PIT

Podatnicy rozliczający swoje dochody (uzyskanie w roku 2020) na PIT-36 powinni przygotować rozliczenie i przekazać je do urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2020.

Termin ten jest niezmienny tak w przypadku rozliczeń elektronicznych (aplikacje do rozliczeń PIT, Twój e-PIT), jak i przy wykorzystaniu tradycyjnych, drukowanych formularzy.

Podatnicy zamierzający powierzyć swoje rozliczenie usłudze Twój e-PIT, powinni pamiętać o konieczności zalogowania się do usługi i uzupełnienia brakujących danych, a następnie o zaakceptowaniu deklaracji. Jest to niezbędne, by wysłać zeznanie do urzędu skarbowego.

PIT-36 bez akceptacji w usłudze Twój e-PIT

Jeśli podatnik nie zaakceptuje swojego rozliczenia PIT-36 przygotowanego przez Ministerstwo Finansów w usłudze Twój e-PIT i nie rozliczy się w żaden inny sposób (programy do rozliczeń PIT lub drukowane formularze) – po 30 kwietnia zostanie potraktowany jako podatnik, który nie wywiązał się z obowiązku złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Z tego powodu kluczowe jest, by pamiętać o zaakceptowaniu zeznania podatkowego w usłudze w ciągu najbliższych trzech dni (oczywiście rozliczenie PIT-36 w innej formie jest tutaj równie dobrym rozwiązaniem).

Usługa Twój e-PIT i alternatywne metody przygotowania PIT-36

Jeśli podatnik rozliczy PIT-36 we własnym zakresie – niezależnie od rządowej usługi Twój e-PIT – np. przy użyciu komercyjnych programów do rozliczeń PIT, nie musi anulować deklaracji przygotowanej przez Ministerstwo w usłudze Twój e-PIT. Rozliczenie deklaracji do 30 kwietnia w inny sposób niż przy użyciu Twój e-PIT sprawi, że deklaracja przygotowana przez Ministerstwo Finansów zostanie automatycznie nadpisana.

Darmowe rozliczenie Bezpieczna wysyłka Wsparcie ekspertów Średnia ocena 12 lat na rynku 5 razy więcej ulg

Zalety rozliczenia PIT
z PITax.pl

Zaleta PITax.pl

korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek

Zaleta PITax.pl

system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi

Zaleta PITax.pl

z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych

Zaleta PITax.pl

z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

Sprawdź najwyżej oceniany w Polsce program do rozliczeń PIT

PITax.pl Łatwe Podatki to wygodny, szybki i darmowy sposób na Twoje PITy.

Rozlicz PIT Online

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 12:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 8:00 – 18:00