Jesteś tutaj: Strona główna Poradnik Aktualności Śmierć podatnika a obowiązek rozliczenia podatkowego

Śmierć podatnika a obowiązek rozliczenia podatkowego

▪ 16 lutego 2021 r. ▪ Zaktualizowano: 7 grudnia 2023 r. ▪ Autor: Dorota Łesak

W przypadku osoby, która umarła i przed śmiercią osiągała dochody, często problematyczną kwestią jest, czy ktoś powinien rozliczyć jego PIT. Małżonkowie osób, które zmarły nie wiedzą również, jak wygląda możliwość wspólnego rozliczenia PIT ze zmarłym małżonkiem oraz czy jakieś ulgi i odliczenia przysługują po śmierci tej osoby.

Śmierć podatnika a obowiązek rozliczenia podatkowego
Rozliczenie za 2024 r.
  • Nie ma obowiązku składania PIT za osobę zmarłą
  • Pomimo śmierci współmałżonka, partnerowi przysługuje możliwość wspólnego rozliczenia w roku zaistnienia zdarzenia

Kto wypełnia PIT za osobę zmarłą?

Czy trzeba wypełniać PIT za osobę zmarłą, która miała dochody w roku 2024? Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że również deklaracje podatkowe osób zmarłych wymagają rozliczenia. Rozliczenie za ostatni rok życia danej osoby jest konieczne, nie należy jednak do obowiązków rodziny zmarłego.

Dzieje się tak, gdyż wraz ze śmiercią osoby fizycznej, która jest podatnikiem wygasa jej podmiotowość prawna. Oznacza to, że w związku z utratą bliskiej osoby, spadkobiercy zmarłego nie będą zobowiązani do złożenia deklaracji podatkowej w jej imieniu i nie grozi im w związku z tym odpowiedzialność karnoskarbowa za niedopełnienie obowiązków wobec fiskusa.

Oczywiście rozliczenie PIT za osobę zmarłą powinno odbywać się pod kontrolą osoby bliskiej. Jednak to urząd skarbowy jest instytucją, która jest odpowiedzialna za rozliczanie PIT osób zmarłych i odprowadzenie podatku.  

Powinien to być urząd skarbowy z ostatniego miejsca zamieszkania osoby zmarłej. Uzupełnienia i korektę może ewentualnie przeprowadzić rodzina zmarłego. Ostateczne rozliczenie PIT nie należy do urzędu skarbowego.  

Ulgi i odliczenia w przypadku osoby zmarłej

Wszelkie prawa do odliczeń i ulg nadal obowiązują w przypadku zmarłego i mogą być wpisane w deklarację PIT przez jego małżonka lub spadkobiercę. Jeśli zmarłemu przysługują ulgi czy odliczenia, to pozostaje miesiąc na ich zgłoszenie do organu skarbowego.

Wszelkie odliczenia przysługują zmarłej osobie w takim samym stopniu, jak mogłyby jej przysługiwać, gdyby wciąż żyła. Brzmi to paradoksalnie, jednak na przykład w przypadku odliczeń od podatku leków w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej, spadkobierca nie musi ponosić kosztów leczenia zmarłego w ubiegłym roku. Kwota podatku i zwrot są również takie same, z tą różnicą, że w PIT wpisuje je osoba odpowiedzialna za rozliczenie zmarłego.

Ponadto należy pamiętać, że w roku podatkowym, w którym doszło do śmierci współmałżonka, wdowie wciąż przysługiwać będzie możliwość wspólnego rozliczenia się ze zmarłym partnerem. 

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Wspólne rozliczenie małżonków.

Często zadawane pytania

Czy trzeba wypełniać PIT za zmarłą osobę?

Nie ma obowiązku wypełniania PIT za osobę zmarłą.

Kto powinien rozliczyć PIT zmarłego?

Rozliczenie PIT zmarłego przygotowuje urząd skarbowy.

Czy rodzina wypełnia rozliczenie PIT zmarłego?

Rodzina zmarłego nie wypełnia rozliczenia PIT zmarłego, jednak może kontrolować, uzupełniać i korygować rozliczenie przygotowane przez urząd skarbowy.

Czy przysługują ulgi przy rozliczaniu zmarłego?

Ulgi i odliczenia obowiązują także w przypadku zmarłego i mogą być wpisane do deklaracji PIT przez jego małżonka lub spadkobiercę.

Jakie są ulgi przy rozliczaniu PIT za zmarłego?

Wszelkie ulgi i odliczenia przysługują osobie zmarłej w takim samym stopniu, w jakim przysługiwałyby jej, gdyby wciąż żyła.

Spec. ds. Rachunkowości i Finansów

Dorota Łesak

Absolwentka administracji publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Uzyskała dwa tytuły zawodowe: administratywisty oraz technika ekonomisty, co przekłada się na doskonałe kwalifikacje w zakresie rozliczeń podatkowych. Specjalizuje się w rozliczeniach PIT. (...)

Darmowe rozliczenie Bezpieczna wysyłka Wsparcie ekspertów Średnia ocena 12 lat na rynku 5 razy więcej ulg

Zalety rozliczenia PIT
z PITax.pl

Zaleta PITax.pl

korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek

Zaleta PITax.pl

system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi

Zaleta PITax.pl

z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych

Zaleta PITax.pl

z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

Sprawdź najwyżej oceniany w Polsce program do rozliczeń PIT

PITax.pl Łatwe Podatki to wygodny, szybki i darmowy sposób na Twoje PITy.

Rozlicz PIT Online

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 12:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 8:00 – 18:00