Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Aktualności Śmierć podatnika w 2020 roku a obowiązek rozliczenia podatkowego

Śmierć podatnika w 2020 roku a obowiązek rozliczenia podatkowego

▪ 16 lutego 2021 r. ▪ Zaktualizowano: 16 lutego 2021 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

W przypadku śmierci osoby mającej dochody za rok 2020, często problematyczną kwestią jest, czy ktoś powinien rozliczyć jego PIT. Małżonkowie osób, które zmarły nie wiedzą również, jak wygląda możliwość wspólnego rozliczenia PIT ze zmarłym małżonkiem oraz czy jakieś ulgi i odliczenia przysługują po jego śmierci.

Śmierć podatnika w 2020 roku a obowiązek rozliczenia podatkowego

Kto wypełnia PIT za osobę zmarłą?

Czy trzeba wypełniać PIT za osobę zmarłą, która miała dochody w roku 2020? Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że również deklaracje podatkowe osób zmarłych wymagają rozliczenia – chyba że osoba nie zmarła w ostatnim okresie rozliczeniowym, ale dużo wcześniej, gdyż wtedy nie musimy brać pod uwagę jej PIT.

Rozliczenie za ostatni rok życia danej osoby jest konieczne, nie należy jednak do obowiązków rodziny zmarłego.  

Oczywiście rozliczenie PIT za osobę zmarłą powinno odbywać się pod kontrolą osoby bliskiej. Jednak to urząd skarbowy jest instytucją, która jest odpowiedzialna za rozliczanie PIT za rok 2020 osób zmarłych i odprowadzenie podatku w 2021 roku.  

Powinien to być urząd skarbowy z ostatniego miejsca zamieszkania osoby zmarłej. Uzupełnienia i korektę może ewentualnie przeprowadzić rodzina zmarłego. Ostateczne rozliczenie PIT nie należy do urzędu skarbowego.  

Ulgi i odliczenia w przypadku osoby zmarłej

Wszelkie prawa do odliczeń i ulg nadal obowiązują w przypadku zmarłego i mogą być wpisane w deklarację PIT przez jego małżonka lub spadkobiercę. Jeśli zmarłemu przysługują ulgi czy odliczenia, to pozostaje miesiąc na ich zgłoszenie do organu skarbowego.

Wszelkie odliczenia przysługują zmarłej osobie w takim samym stopniu, jak mogłyby jej przysługiwać, gdyby wciąż żyła. Brzmi to paradoksalnie, jednak na przykład w przypadku odliczeń od podatku leków w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej, spadkobierca nie musi ponosić kosztów leczenia zmarłego w ubiegłym roku. Kwota podatku i zwrot są również takie same, z tą różnicą, że w PIT wpisuje je osoba odpowiedzialna za rozliczenie zmarłego.   

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00