Jesteś tutaj: Strona główna Poradnik Aktualności Świadczenie postojowe w PIT za 2020 rok – pomoc z tytułu Tarczy Antykryzysowej i podatki

Świadczenie postojowe w PIT za 2020 rok – pomoc z tytułu Tarczy Antykryzysowej i podatki

▪ 23 lutego 2021 r. ▪ Zaktualizowano: 7 grudnia 2023 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Do 30 kwietnia 2021 roku wszyscy podatnicy muszą rozliczyć swoje zeznania podatkowe. Przedsiębiorcy, którzy podejmują się już teraz wypełniania swoich zeznań podatkowych PIT, muszą zapoznać się z zasadami rozliczeń pomocy w ramach tzw. postojowego. Czy musimy rozliczać postojowe w PIT za rok 2020?

Świadczenie postojowe w PIT za 2020 rok – pomoc z tytułu Tarczy Antykryzysowej i podatki

Regulacje prawne w roku 2020 w kwestii świadczeń dla przedsiębiorców

W dniu 31 marca 2020 roku rząd podjął się wprowadzenia przepisów podatkowych dotyczących pomocy w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej dla przedsiębiorstw prywatnych. Ustalono między innymi, jak podaje art. 52m pkt. 1 ustawy antykryzysowej z 31 marca 2020 roku (Dz.U. 2020 poz. 568), że świadczenia postojowe wypłacane przez ZUS dla przedsiębiorców są zwolnione z opłat na rzecz państwa.

Ustawa podaje, że pieniądze wypłacane w ramach Tarczy Antykryzysowej za postojowe nie podlegają opodatkowaniu w PIT za rok 2020. Nie są świadczenia postojowe również uznawane za pomoc publiczną. Zwolnienie z podatku postojowego miało odciążyć przedsiębiorców z dodatkowych kosztów utrzymywania firmy w warunkach ograniczeń wywołanych przez pandemię. Dlatego przedsiębiorcy, którzy już teraz składają swoje zeznania podatkowe, nie muszą uwzględniać postojowego w swoim PIT 2021.

Czy są wyjątki od ogólnych zasad rozliczania świadczenia postojowego za rok 2020?

Od podatku w roku 2021 są zwolnione wszystkie formy postojowego, które przysługiwało przedsiębiorcy.

Ustawa z dnia 31 marca 2020 dotyczy zarówno świadczeń za jednorazowe postojowe, jak i dodatkowe postojowe. Przedsiębiorcy we wszystkich przypadkach pobierania świadczeń z ZUS za postojowe nie muszą przejmować się tym, żeby rozliczyć je w PIT.

Postojowego w żadnym wypadku nie wpisujemy w PIT. Możemy pominąć rozliczanie postojowego również bez względu na wysokość otrzymanych świadczeń z tego tytułu.

Zwolnienia za rok 2020 od podatków

To, że postojowe jest zwolnione od podatku stanowi jeden z przejawów działań rządu, które miały na celu chronić powstałe i już prosperujące przedsiębiorstwa w sytuacji pandemii. Dlatego, że to właśnie przedsiębiorcy prywatni ucierpieli najbardziej na ograniczeniach wprowadzonych w wyniku zagrożenia COVID. W związku z tym nieopodatkowanie postojowego to jedno z przedsięwzięć państwa, które częściowo redukuje szkody wywołane przez pandemię na polu gospodarki krajowej.

Darmowe rozliczenie Bezpieczna wysyłka Wsparcie ekspertów Średnia ocena 12 lat na rynku 5 razy więcej ulg

Zalety rozliczenia PIT
z PITax.pl

Zaleta PITax.pl

korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek

Zaleta PITax.pl

system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi

Zaleta PITax.pl

z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych

Zaleta PITax.pl

z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

Sprawdź najwyżej oceniany w Polsce program do rozliczeń PIT

PITax.pl Łatwe Podatki to wygodny, szybki i darmowy sposób na Twoje PITy.

Rozlicz PIT Online

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 12:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 8:00 – 18:00