Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Mniejsze podatki Ulga internetowa

Ulga internetowa

▪ 29 grudnia 2012 r. ▪ Zaktualizowano: 3 września 2019 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Czy to koniec ulgi internetowej? Nie, ulga internetowa nadal przysługuje – ale zmianie uległy zasady korzystania z ulgi. Ograniczony został krąg osób, które mogą rozliczyć ulgę internetową za 2019 rok.

Ulga internetowa

Jeśli płacisz za korzystanie z internetu rozliczając PIT za 2019 r. masz prawo do ulgi internetowej, jeśli wcześniej jej nie odliczałeś lub odliczałeś po raz pierwszy za rok 2018.
Co ważne, ulga ta Ci przysługuje niezależnie od miejsca użytkowania internetu, chociażby to była kafejka internetowa. Musisz tylko mieć dokument potwierdzający wysokość poniesionych wydatków na internet.

Komu przysługuje?

Ulga ta przysługuje Tobie, jeżeli w poprzednim roku ponosiłeś wydatki z tytułu korzystania z internetu i nie zaliczyłeś ich do kosztów uzyskania przychodu. Ulga internetowa przysługuje wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie rozliczaliśmy ulgi.

Jaki jest limit odliczenia?

 Odliczenie nie może przekroczyć 760 zł. Jeżeli dzielisz koszty internetu z osobą z Tobą zamieszkującą (małżonkiem, dzieckiem, rodzicem), limit odliczenia wynosi 760 zł dla każdego podatnika osobno (jeżeli dokument jest wystawiony na was oboje).

Wymagane załączniki:

PIT/O- dołącz go do zeznania PIT-37, PIT-36 lub PIT-28

Wymagane dokumenty:

 Dowody potwierdzające poniesienie wydatków na internet. Nie dołączasz ich do zeznania podatkowego, natomiast musisz je przechowywać 5 lat od końca roku, w którym złożono zeznanie

Wydatki z tytułu użytkowania internetu możesz odliczyć niezależnie od miejsca, w którym 

z niego korzystasz i formy dostępu. A zatem, możesz odliczyć wydatki na internet, z którego korzystasz, zarówno w domu, przez telefon, jak i z kafejki internetowej. Pamiętaj tylko, aby posiadać dokumenty potwierdzające poniesienie przez Ciebie wydatków. Dokumenty te powinny zawierać w szczególności Twoje dane, dane sprzedającego, kwotę i rodzaj usługi.

Jeżeli zakupujesz dostęp do internetu w pakiecie z innymi usługami, to z dokumentu musi wynikać cena za internet. Ulga internetowa nie przysługuje na wydatki na modernizację, instalację, naprawę, obsługę techniczną sieci internetowej.

NASZA SUGESTIA

Małżonkowie, którzy rozliczają się razem i już skorzystali z ulgi internetowej w ubiegłych latach mogą rozliczyć ulgę i za rok 2019. Wystarczy zmienić osobę rozliczającą ulgę. Jeśli do tej pory ulgę odliczał mąż, to za rok 2019 ulgę może odliczyć żona (pod warunkiem, że wcześniej nie korzystała z ulgi lub w 2019 rozliczała ją po raz pierwszy). Należy tylko poinformować dostawcę internetu o wystawieniu rachunków na dane żony. 

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00