Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradnik rozliczenia Czego nie rozliczymy przez system “Twój e-pit"?

Programy do PIT za 2018: oto czego nie rozliczymy przez system “Twój e-pit"

▪ 15 lutego 2019 r. ▪ Zaktualizowano: 3 września 2019 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Początek roku to zawsze moment, kiedy należy rozliczyć swoje przychody z poprzedniego roku. Co ciekawe, pomimo tego, że na rozliczenie się z fiskusem mamy czas aż do 30 kwietnia, często zostawiamy to na ostatni moment. Od 2019 roku może wyglądać to jednak nieco inaczej, bowiem deklarację PIT za Podatnika wypełni Krajowa Administracja Skarbowa.

Programy do PIT za 2018: oto czego nie rozliczymy przez system “Twój e-pit

Już od dziś, 15 lutego 2019 roku, będziemy mieli możliwość sprawdzenia wypełnionej za Nas deklaracji podatkowej. Jest to bardzo duże udogodnienie, dla osób którym nie przysługują żadne ulgi i odliczenia, oraz które rozliczają się indywidualnie. “Twój e-PIT" ma wiele plusów, jednak niestety nie każdy może skorzystać z tej e-usługi, bowiem nie wszystko w ten sposób rozliczymy.

Z automatycznie wypełnionym zeznaniem podatkowym, każdy Podatnik może zapoznać się na portalu podatkowym od 15 lutego do 30 kwietnia, gdzie również można zatwierdzić bądź odrzucić tę deklarację i/lub wypełnić PIT samodzielnie.

“Twój e-PIT" to usługa nie dostępna jednak dla wszystkich. Z tego udogodnienia skorzystać mogą tylko podatnicy, rozliczający się na formularzach PIT-37 i PIT-38, czyli osoby, które osiągnęły jakiekolwiek przychody w poprzednim roku podatkowym, wynikające z umowy o pracę, dzieło i zlecenie, osób pobierających świadczenia z ubezpieczeń społecznych czy otrzymujących dochody z tytułu praw autorskich. W ten sposób rozliczą się także prywatni inwestorzy

“Twój e-PIT" nie rozliczy więc wszystkich innych deklaracji podatkowych – w tym PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Jednak wedle informacji płynących z Ministerstwa Finansów, PIT-36 i PIT-36L już od przyszłego roku będzie rozliczany automatycznie, w ramach e-usługi “Twój e-PIT".

Kto nie może skorzystać z usługi “Twój e-PIT" w 2019 roku?

Z usługi “Twój e-PIT" w 2019 roku nie mogą skorzystać przedsiębiorcy oraz osoby, których dotyczą zeznania podatkowe PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

W przypadku PIT-36, są to osoby, które w 2018 roku osiągały dochody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej lub dochody uzyskane poza Polską. Deklaracja PIT-36L dotyczy z kolei przedsiębiorców, którzy rozliczają się metodą liniową oraz złożyli do 20 stycznia 2018 roku oświadczenie o chęci stosowania tego rodzaju formy opodatkowania. W przeciwieństwie do PIT-36, w PIT-36L nie ma możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Deklarację PIT-28 składają natomiast wszystkie osoby, które pozyskują przychody z tytułu wynajmu mieszkania. Mogą one być opodatkowane na zasadach ogólnych, stosując stawki podatku 18% i 32%, rozliczać się podatkiem liniowym ze stawką podatku 19% lub stosować ryczałt (8,5% od kwoty przychodu z wynajmu w wysokości do 100 tys. zł rocznie).

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00