Jesteś tutaj: Strona główna Poradnik Poradnik rozliczenia Koszty uzyskania przychodów z pracy w PIT

Koszty uzyskania przychodów z pracy w PIT

▪ 14 marca 2017 r. ▪ Zaktualizowano: 20 grudnia 2023 r. ▪ Autor: Dorota Łesak

Ujęcie kosztów uzyskania przychodu pozwala na naliczenie mniejszego zobowiązania podatkowego. Wynika to z konstrukcji podatku dochodowego od osób fizycznych.

Koszty uzyskania przychodów z pracy w PIT
Koszty uzyskania przychodu w PIT za 2024 r.

Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2023 rok?

Sprawdź teraz!

Czym są koszty uzyskania przychodu?

Prawidłowe ujęcie kosztów uzyskania przychodów w rozliczeniu podatkowym prowadzi do pomniejszenia naszego zobowiązania podatkowego. Wynika to z konstrukcji podatku dochodowego od osób fizycznych, który zakłada naliczenie PIT od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania:

Dochód = przychód - koszty uzyskania przychodu

Koszty uzyskania przychodów z pracy

Koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy są ustalone w sposób ryczałtowy. Jest to wartość stała, która co do zasady nie odzwierciedla rzeczywistych wydatków pracownika (zleceniodawcy itp.) poniesionych w związku ze stosunkiem służbowym. Ich wartość jest wykazywana w początkowych wierszach PIT-11, w kolumnie Koszty uzyskania przychodu.

Przepisując dane z PIT-11 do składanej przez nas deklaracji podatkowej, należy pamiętać, aby nie przekroczyć ustawowych limitów.

Pracownik miejscowy

Osoba pracująca w zakładzie pracy znajdującym się w tej samej miejscowości, co jej miejsce zamieszkania oraz mająca jeden stosunek pracy, nie może ująć więcej kosztów uzyskania przychodu niż 3000 zł rocznie (250 zł miesięcznie), w przypadku dwóch i większej ilości stosunków zatrudnienia - 4500 zł rocznie.

Pracownik zamiejscowy

Pracownik świadczący pracę za granicami miejscowości zamieszkania może uwzględnić 3600 zł rocznie lub 5400 zł kosztów uzyskania przychodu.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Koszty uzyskania przychodu za 2024 r.

Kwoty dla osób dojeżdżających dotyczą sytuacji, gdy nie dostawaliśmy dodatku za rozłąkę, gdy firma nie zwracała nam kosztów dojazdu do pracy lub je zwróciła, ale doliczono je do naszych przychodów. W przeciwnym razie stosujemy koszty, jak dla pracowników miejscowych.

Bilety imienne a koszty uzyskania przychodów

Jeśli wyżej wymienione koszty uzyskania przychodu są niższe od wydatków na dojazd do pracy środkami komunikacji miejskiej (komunikacja autobusowa, tramwajowa, kolejowa, promowa) to jako koszty uzyskania przychodów możemy rozliczyć bilety imienne okresowe (miesięczne, tygodniowe, roczne, kwartalne, itd). Rozwiązanie to jest korzystne, gdy kwota biletów jest wyższa niż kwoty narzucone przez ustawę. Kwota odliczenia z tytułu poniesionych wydatków na bilety na dojazd do pracy jest nielimitowana. Nie możemy tu uwzględnić wydatków na dojazd własnym samochodem (kosztów paliwa).

Jako koszt uzyskania przychodu można również rozliczyć bilety w ramach: Urban Card, czy karty miejskiej - należy jedynie zachować dowody zakupu doładowania biletu okresowego na tej karcie.

W których PIT uwzględnimy koszty uzyskania przychodu?

Koszty uzyskania przychodu ujmujemy w ramach rozliczenia na drukach:

  • PIT-37,
  • PIT-36,
  • PIT-36L,
  • PIT-38 oraz
  • PIT-39.

Odpowiedz na serię prostych pytań i PITax.pl wyśle Twój PIT do urzędu skarbowego!

PIT w kilka minut

Spec. ds. Rachunkowości i Finansów

Dorota Łesak

Absolwentka administracji publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Uzyskała dwa tytuły zawodowe: administratywisty oraz technika ekonomisty, co przekłada się na doskonałe kwalifikacje w zakresie rozliczeń podatkowych. Specjalizuje się w rozliczeniach PIT. (...)

Darmowe rozliczenie Bezpieczna wysyłka Wsparcie ekspertów Średnia ocena 12 lat na rynku 5 razy więcej ulg

Zalety rozliczenia PIT
z PITax.pl

Zaleta PITax.pl

korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek

Zaleta PITax.pl

system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi

Zaleta PITax.pl

z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych

Zaleta PITax.pl

z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

Sprawdź najwyżej oceniany w Polsce program do rozliczeń PIT

PITax.pl Łatwe Podatki to wygodny, szybki i darmowy sposób na Twoje PITy.

Rozlicz PIT Online

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 12:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 8:00 – 18:00