Jesteś tutaj: Strona główna Poradnik Poradnik rozliczenia Podatek od wygranej

Podatek od wygranej – w jaki sposób i ile go odprowadzić?

▪ 1 lutego 2019 r. ▪ Zaktualizowano: 12 grudnia 2023 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Zdarzają się szczęśliwe sytuacje, czyli wygrana w lotto, wygrana w konkursie, wygrana w kasynie. Przynoszą one przede wszystkim wygrane w formie środków pieniężnych, rzadziej w formie przedmiotów materialnych, np. samochodów. Jednak niezależnie od formy nagrody konieczne jest zapłacenie podatku od wygranej, aby spokojnie móc się nią cieszyć.

Podatek od wygranej – w jaki sposób i ile go odprowadzić?

Spis treści

  1. Ile wynosi podatek od wygranej?
  2. Kto płaci podatek od wygranej?
  3. Zasady opłacania podatku od wygranej
  4. Rodzaje wygranych a opodatkowanie

Ile wynosi podatek od wygranej?

Lotto to nie jedyna loteria, w której można wygrać pieniądze i niejedna zabawa przynosząca nagrody. Niezależnie od jej wyglądu i wysokości mają one jednorodny podatek, którego zapłacenia nie można unikać. Są oczywiście sytuacje szczególne, kiedy opłacenie podatku nie jest konieczne, lecz na razie warto dowiedzieć się ile zapłacić.

Z przepisów jasno wynika, że nagroda otrzymana w grze liczbowej albo loterii fantowej, podatek od wygranej online jest objęty zryczałtowanym podatkiem, wynoszącym 10% wartości, jaką ma wygrana. Jest to stały procent, który nieco ułatwia policzenie podatku, nawet samodzielnie, np. jeżeli wygrasz 1 milion złotych, wówczas zgodnie z podatkiem oddać musisz Urzędowi Skarbowemu 100 tysięcy złotych. Zapłacenie takiej kwoty nie jest przyjemne, lecz z dużej nagrody nadal zostaje duża suma.

W przypadku otrzymania nagrody w loterii lub konkursie fantowym, np. auta, drogiego sprzętu, organizator konkursu ma obowiązek podać dokładnie, ile warta jest dana rzecz, aby było możliwe odprowadzenie podatku.

Kto płaci podatek od wygranej?

Zwycięzcy loterii, konkursów lub zakładów bukmacherskich chcieliby z pewnością, żeby zapłacenie podatku nie leżało po ich stronie. Niestety, podatek od wygranej jest obciążeniem dla tej osoby, która tę nagrodę dostała. Jednak nie oznacza to, że druga strona jest całkowicie wolna od jakichkolwiek zobowiązań. Podatek obciąża zwycięzcę, jednak rozliczenie podatku przypada na organizatora loterii, konkursu, promocji. Wiąże się to z możliwością zmniejszenia wygranej o 10% i przekazania tej części jako podatek od wygranej fiskusowi. Jest to całkowicie legalne działanie.

Zasady opłacania podatku od wygranej

Organizator rozlicza się z podatku od wygranej, jak już wspomnieliśmy wyżej. To oznacza, że on przekazuje odpowiednią kwotę do Urzędu Skarbowego. Jednak wygrana wygranej nierówna i inaczej wygląda sytuacja, kiedy zamiast środków finansowych, od których podatek łatwo obliczyć, otrzymuj się nagrodę rzeczową. Opłacenie jej umniejsza nieco zadowolenie z wygranej i często ludzie pytają, czy jak rozliczyć, czy muszę rozliczyć, niestety takie są zasady.

W przypadku nagrody rzeczowej może ona mieć różną wartość. Jeżeli okaże się, że jest to wartość większa od kwoty zwalniającej z podatku (2280 zł lub 780 zł w szczególnych przypadkach), wtedy trzeba zapłacić. Minusem jest jednak, że organizatorzy konkursu będą wymagać uiszczenia podatku przed odbiorem nagrody. Zdarza się, że jest to niewielka kwota, lecz w przypadku większej osoba wygrywająca może nie mieć takiej sumy od razu. Istotną kwestią jest, że nie trzeba wygranej odnotowywać w PIT-a. Wypełnienie odpowiedniego PIT-u, tj. PIT-8AR, leży na barkach organizatora konkursu albo loterii.

Rodzaje wygranych a opodatkowanie

Wygrana w kasynie

Wygrane w kasynie, wideoloteriach, grach na automatach, w grach w bingo pieniężnych i fantowych nie są w ogóle opodatkowane. Nie ma znaczenia nawet wygrana kwota. Dobrze jest mieć udokumentowane, że dane środki finansowe pochodzą z wygranych z powyższych gier. Takim dokumentem może być np. zaświadczenie o wygranej z kasyna. Wtedy urząd skarbowy nie będzie miał wątpliwości, skąd pochodzi dany przychód i że jest on zwolniony z podatku. Aby wygrana była zwolniona z podatku, gra musi zostać urządzana i prowadzona przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach i zakładach wzajemnych.

Wygrane w Lotto

Kwoty wygrane w totolotka podlegają opodatkowaniu, jeżeli jednorazowa wygrana przekracza 2 280 zł. Wtedy należy uiścić podatek w wysokości 10% całej wygranej. Podatek ten jest pobierany przez organizatora, czyli my do ręki dostaniemy naszą wygraną pomniejszoną o 10%. I nie musimy już się martwić formularzami podatkowymi. Kwoty poniżej 2 280 zł nie są opodatkowane. Powyższe zasady odnoszą się również do gier liczbowych, loterii pieniężnych, promocyjnych, audiotekstowych, fantowych, gier telebingo.

Wygrane w konkursach w mediach

Wygrane w konkursach organizowanych i emitowanych w środkach masowego przekazu (prasa, radio, telewizja) podlegają zwolnieniu od podatku, jeżeli jednorazowa wartość wygranej nie przekracza 1000 zł. Gdy nasza wygrana przekroczy tę wartość, to musimy zapłacić podatek w wysokości 10% całej wygranej. Powyższe zasady odnoszą się również do konkursów z dziedzin nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu - nawet jeśli nie są organizowane przez mass media oraz do nagród ze sprzedaży premiowej.

Jeżeli wygrana ma związek z prowadzoną przez nas działalnością gospodarczą, to wartość wygranej doliczamy do naszych dochodów z działalności gospodarczej i rozliczamy w rocznym zeznaniu podatkowym.

Wygrane w konkursach internetowych

Aby ustalić, czy wygrane w konkursach internetowych są zwolnione z podatku do limitu 1000 zł, należy ustalić, czy internet należy do mass mediów. Niewątpliwie, internet jest środkiem masowego przekazu, jednak nie jest on wymieniony w przepisach dotyczących zwolnienia z podatku (wymienione są tylko: prasa, telewizja, radio). Z kolei Internetowa Encyklopedia PWN definiuje środki masowego przekazu, jako "urządzenia i instytucje, za pomocą których kieruje się pewne treści do bardzo licznej i zróżnicowanej publiczności; prasa, radio, telewizja, także tzw. nowe media: telegazeta, telewizja satelitarna, Internet", a zatem internet należy do mass mediów.

W związku z powyższym wygrane w internecie poniżej 760 zł będą zwolnione z podatku, gdy konkurs jest skierowany do każdego; każdy będzie miał dostęp do strony, na której jest ogłaszany konkurs. Gdy konkurs będzie skierowany do grupy odbiorców podatek trzeba zapłacić od całej wygranej (bez zwolnienia do kwoty 760 zł).

Darmowe rozliczenie Bezpieczna wysyłka Wsparcie ekspertów Średnia ocena 12 lat na rynku 5 razy więcej ulg

Zalety rozliczenia PIT
z PITax.pl

Zaleta PITax.pl

korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek

Zaleta PITax.pl

system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi

Zaleta PITax.pl

z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych

Zaleta PITax.pl

z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

Sprawdź najwyżej oceniany w Polsce program do rozliczeń PIT

PITax.pl Łatwe Podatki to wygodny, szybki i darmowy sposób na Twoje PITy.

Rozlicz PIT Online

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 12:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 8:00 – 18:00