Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradnik rozliczenia Podatek od wygranej

Podatek od wygranej – w jaki sposób i ile go odprowadzić?

▪ 1 lutego 2019 r. ▪ Zaktualizowano: 27 grudnia 2019 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Zdarzają się szczęśliwe sytuacje, czyli wygrana w lotto, wygrana w konkursie, wygrana w kasynie. Przynoszą one przede wszystkim wygrane w formie środków pieniężnych, rzadziej w formie przedmiotów materialnych, np. samochodów. Jednak niezależnie od formy nagrody konieczne jest zapłacenie podatku od niej, aby spokojnie móc się nią cieszyć.

Podatek od wygranej – w jaki sposób i ile go odprowadzić?

Ile wynosi podatek od wygranej?

Lotto to nie jedyna loteria, w której można wygrać pieniądze i niejedna zabawa przynosząca nagrody. Niezależnie od jej wyglądu i wysokości mają one jednorodny podatek, którego zapłacenia nie można unikać. Są oczywiście sytuacje szczególne, kiedy opłacenie podatku nie jest konieczne, lecz na razie warto dowiedzieć się ile zapłacić.

Z przepisów jasno wynika, że nagroda otrzymana w grze liczbowej albo loterii fantowej, podatek od wygranej online jest objęty zryczałtowanym podatkiem, wynoszącym 10% wartości, jaką ma wygrana. Jest to stały procent, który nieco ułatwia policzenie podatku, nawet samodzielnie, np. jeżeli wygrasz 1 milion złotych, wówczas zgodnie z podatkiem oddać musisz Urzędowi Skarbowemu 100 tysięcy złotych. Zapłacenie takiej kwoty nie jest przyjemne, lecz z dużej nagrody nadal zostaje duża suma.

W przypadku otrzymania nagrody w loterii lub konkursie fantowym, np. auta, drogiego sprzętu, organizator konkursu ma obowiązek podać dokładnie ile warta jest dana rzecz, aby było możliwe odprowadzenie podatku.

Kto płaci podatek od wygranej?

Zwycięscy loterii, konkursów lub zakładów bukmacherskich chcieliby z pewnością, żeby zapłacenie podatku nie leżało po ich stronie. Niestety, podatek od wygranej jest obciążeniem dla tej osoby, która tę nagrodę dostała. Jednak nie oznacza to, że druga strona jest całkowicie wolna od jakichkolwiek zobowiązań. Podatek obciąża zwycięzcę, jednak rozliczenie podatku przypada na organizatora loterii, konkursu, promocji. Wiąże się to z możliwością zmniejszenia wygranej o 10% i przekazania tej części jako podatek od wygranej fiskusowi. Jest to całkowicie legalne działanie.

Zasady opłacania podatku od wygranej

Organizator rozlicza się z podatku od wygranej, jak już wspomnieliśmy wyżej. To oznacza, że on przekazuje odpowiednią kwotę do Urzędu Skarbowego. Jednak wygrana wygranej nierówna i inaczej wygląda sytuacja, kiedy zamiast środków finansowych, od których podatek łatwo obliczyć, otrzymuj się nagrodę rzeczową. Opłacenie jej umniejsza nieco zadowolenie z wygranej i często ludzie pytają, czy jak rozliczyć, czy musze rozliczyć, niestety takie są zasady.

W przypadku nagrody rzeczowej może ona mieć różną wartość. Jeżeli okaże się, że jest to wartość większa od kwoty zwalniającej z podatku (2280 zł lub 780 zł w szczególnych przypadkach), wtedy trzeba zapłacić. Minusem jest jednak, że organizatorzy konkursu będą wymagać uiszczenia podatku przed odbiorem nagrody. Zdarza się, że jest to niewielka kwota, lecz w przypadku większej osoba wygrywająca może nie mieć takiej sumy od razu. Istotną kwestią jest, że nie trzeba wygranej odnotowywać w PIT-a. Wypełnienie odpowiedniego PIT-u, tj. PIT-8AR, leży na barkach organizatora konkursu albo loterii.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00