Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradnik rozliczenia Projekt nowej ustawy o sukcesji w firmach rodzinnych

Projekt nowej ustawy o sukcesji w firmach rodzinnych

▪ 7 stycznia 2018 r. ▪ Zaktualizowano: 30 sierpnia 2019 r.

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło w lipcu 2017 roku projekt nowej ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. W projekcie przewidziane jest m.in. nowe zwolnienie z podatku od spadków.

Projekt nowej ustawy o sukcesji w firmach rodzinnych

Kogo dotyczy nowa ustawa

Jest to kolejna ustawa z pakietu „100 zmian dla firm”, która zdaniem projektodawców pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie przedsiębiorców prowadzących firmę w formie indywidualnej działalności gospodarczej. Proponowane zmiany będą dotyczyły co najmniej dwóch milionów przedsiębiorstw i będą miały pozytywny wpływ na warunki działalności gospodarczej w Polsce.

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców prowadzi działalność na podstawie wpisu do CEIDG. Znaczną część firm jednoosobowych stanowią firmy rodzinne. Według szacunków jest to 36 proc. polskich przedsiębiorstw, które wytwarzają 10% PKB i dają zatrudnienie dla nawet połowy pracowników w Polsce.

Z badań przeprowadzonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że istnieje problem braku odpowiednich regulacji w zakresie sukcesji firm jednoosobowych. Znaczna część takich przedsiębiorstw swoją działalność rozpoczynała kilkadziesiąt lat temu, w latach 90. ubiegłego wieku, stąd wielu właścicieli tych firm osiągnęło już wiek emerytalny. W przypadku śmierci właściciela taka firma formalnie przestaje istnieć, wygasają m.in. umowy o pracę, kontrakty handlowe, zezwolenia czy koncesje. Celem nowej ustawy jest zmiana tej sytuacji umożliwiająca kontynuowanie działalności firmy po śmierci przedsiębiorcy.


Główne założenia ustawy o sukcesji firm rodzinnych

Płynne kontynuowanie działalności firmy po śmierci przedsiębiorcy – to podstawowe założenie projektu ustawy o sukcesji firm rodzinnych. Nowe przepisy miałyby zapobiegać sytuacjom, w których firma jest zamykana wraz ze śmiercią jej właściciela. Przepisy mają też ułatwić przeprowadzenie firmy przez okres formalności spadkowych. Jest to bardzo dobra wiadomość zarówno dla przedsiębiorców, sukcesorów, jak i dla pracowników, którzy będą mogli bez przeszkód kontynuować pracę w firmie. W obecnym stanie prawa, w momencie śmierci właściciela, firmy rodzinne stają w niezwykle trudnej sytuacji.

Po wprowadzeniu nowych przepisów mikrofirmy oraz firmy z sektora MSP, których zdecydowaną większość stanowią właśnie firmy rodzinne, będą mogły bezkonfliktowo i płynnie kontynuować swoją działalność. Projektowane rozwiązania dotyczyć będą przede wszystkim przeprowadzenia przedsiębiorstwa przez wszystkie formalności związane z sukcesją przedsiębiorstwa. Wprowadzane ułatwienia umożliwią sprawne przeprowadzenie czynności związanych np. z nazwą przedsiębiorstwa, numerem NIP, umowami o pracę zatrudnionych w firmie pracowników (które wygasają w momencie śmierci właściciela), z kontraktami handlowymi, zezwoleniami i koncesjami. Niewątpliwie będzie to korzystne dla samej firmy, jej pracowników oraz kontrahentów, o czym zapewnia minister Morawiecki.


Zwolnienia podatkowe

Nowa ustawa określa w sposób korzystny dla sukcesorów między innymi kwestie podatkowe. Jedną z zapowiedzianych zmian jest zwolnienie z podatku od spadków w przypadku nabycia przedsiębiorstwa przez osoby, które będą je prowadziły. W takiej sytuacji przewiduje się zwolnienie z podatku sukcesorów niezależnie od stopnia pokrewieństwa ze zmarłym przedsiębiorcą. Obecnie zwolnienie z podatku od spadku przysługuje jedynie najbliższej rodzinie zmarłej osoby.


Wejście w życie proponowanych zmian

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt ustawy z 14 lipca 2017 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Przedsiębiorcy apelowali od dawna i czekali na taką zmianę prawa, zwłaszcza firmy rodzinne, odgrywające istotną rolę w polskiej gospodarce. Przygotowana przez resort rozwoju propozycja dotycząca sukcesji firm rodzinnych trafiła do konsultacji. Wejście w życie nowej ustawy było przewidywane na dzień 1 stycznia 2018 roku. Jednak nie udało się  do końca rozwiązać wszystkich wątpliwości i konsultacje trwają nadal.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00