Jesteś tutaj: Strona główna Poradnik Aktualności Korzystanie z Internetu i PIT

Korzystanie z Internetu i PIT

▪ 12 lutego 2021 r. ▪ Zaktualizowano: 12 grudnia 2023 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Nie wszyscy użytkownicy sieci internetowej wiedzą, że ustawowo przysługuje im możliwość odliczenia wydatków na Internet. Jednak istnieją regulacje prawne w tym zakresie, które określają limit korzystania z ulgi internetowej przez podatników.

Korzystanie z Internetu i PIT

Ulga internetowa – komu przysługuje?

Z ulgi dotyczącej odliczenia od podatku wydatków na Internet może skorzystać każdy pod warunkiem, że wnioskuje o nią tylko raz w trakcie podłączenia do sieci.

Ulga internetowa jest naliczana na dwa kolejne lata użytkowania Internetu. Nie może ona być wznowiona nawet po wielu latach od czasu, gdy została przyznana.

Od momentu, gdy odliczenie od podatku w odniesieniu do opłat internetowych zostanie przyznane, będzie ono przysługiwało przez dwa lata. Tak więc podatnicy składający deklarację PIT z ulgą internetową w tym roku za rok poprzedni – 2020, mogą liczyć na wymienioną ulgę w 2021 roku i w następnym –  2022. Każda taka ulga raz przyznana jest odnotowana i nie ma możliwości skorzystania z niej ponownie.

Jakie wydatki na Internet mogą być odliczone od podatku?

Nie wszystkie wydatki związane z korzystaniem z sieci internetowej mogą być odliczone. Może być jedynie odliczany koszt samego Internetu, ale już nie jego obsługiwanie przez techników oraz instalacja łącza internetowego.

Również problematyczne okazuje się odliczanie usług w opcji pakietów zawierających abonament za Internet domowy plus telefoniczny oraz Internet połączony z telewizją. Te ostatnie pakiety wymagają rozdzielenia w przypadku starania się o ulgę internetową. W przypadku zaś samego kosztu abonamentu internetowego w wersji standardowej można liczyć na odliczenie, co może być bardzo dobrą opcją dla tych użytkowników sieci, którzy korzystają z niej zawodowo.

Dwa lata ulgi

Dwa lata są okresem obowiązywania uprawnień do ulgi internetowej. Jednak wyczerpanie tego limitu nie oznacza, że może być ona wznowiona. Tym bardziej nie jest możliwe, zgodnie z tym, co mówią przepisy podatkowe, rozbicie tych dwu lat w czasie bardziej dogodnym dla siebie terminie.

Wymienione dwa lata występują bowiem jako całość okresu, przez jaki można odliczyć od podatku opłaty za Internet. Po upływie tego czasu ponowne wnioskowanie o ten typ odliczeń już jest niemożliwe. Dlatego wybierając tę opcję ulgi podatkowej, trzeba właściwie określić czas, kiedy ulga ta będzie rzeczywiście potrzebna i najbardziej pożądana ze względu na wydatki.

Darmowe rozliczenie Bezpieczna wysyłka Wsparcie ekspertów Średnia ocena 12 lat na rynku 5 razy więcej ulg

Zalety rozliczenia PIT
z PITax.pl

Zaleta PITax.pl

korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek

Zaleta PITax.pl

system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi

Zaleta PITax.pl

z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych

Zaleta PITax.pl

z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

Sprawdź najwyżej oceniany w Polsce program do rozliczeń PIT

PITax.pl Łatwe Podatki to wygodny, szybki i darmowy sposób na Twoje PITy.

Rozlicz PIT Online

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 12:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 8:00 – 18:00