Jesteś tutaj: Strona główna Poradnik Aktualności Pierwsza praca a rozliczenie PIT

Pierwsza praca a rozliczenie PIT

▪ 10 marca 2017 r. ▪ Zaktualizowano: 16 listopada 2023 r. ▪ Autor: Dorota Łesak

Pierwsza praca, pierwsze pieniądze - to niewątpliwie cieszy. Ale z pierwszą pracą, dochodem pojawiają się obowiązki podatkowe.

Pierwsza praca a rozliczenie PIT

Co to jest PIT?

PIT (skrót od ang. Personal Income Tax) to podatek dochodowy od osób fizycznych. Podatek dochodowy można określić jako podatek od zysku. Podatek, to pewna część z zysku, dochodów uiszczana państwu. W zależności od kategorii dochodów są różne stawki podatku; od 8,5 do 32%.

PIT-em potocznie nazywamy zeznania roczne, w których wykazujemy należny podatek dla państwa. W zależności o rodzaju dochodów są różne PIT-y; PIT-37, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39.

Kiedy musimy wypełnić PIT?

PIT-y wypełniamy po zakończeniu roku podatkowego (pokrywa on się z rokiem kalendarzowym). PIT mamy obowiązek wypełnić, gdy uzyskaliśmy pierwszy dochód z pracy.

Jeżeli była to umowa o pracę, to pracodawca do końca lutego przysyła nam PIT-11, na podstawie którego wypełniamy odpowiednie zeznania podatkowe roczne.

Jeżeli pracowaliśmy na umowę zlecenie i wartość jednej umowy nie przekraczała 200 zł, to nie musimy wypełniać ani składać PIT, ponieważ pracodawca był zobowiązany pobrać odpowiedni podatek w ciągu roku i odprowadzić go od urzędu skarbowego. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule “umowa zlecenie”.

Zeznanie podatkowe PIT

W zależności od rodzaju dochodu wypełniamy inne zeznanie roczne. Do zeznań rocznych zaliczamy:

 • PIT-37, to najpopularniejsze zeznanie podatkowe. Wypełniamy je, gdy osiągnęliśmy dochód z pracy, z emerytur, rent, praw autorskich, umów zlecenie.
 • PIT-36, to zeznanie przeznaczone dla osób, które prowadziły działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (czyli wg 18,32%), uzyskały dochód z zagranicy lub do swoich dochodów doliczają dochody małoletnich dzieci.
 • PIT-36L, to PIT, który rozliczają osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo (czyli 19-procentową stawką podatku).
 • PIT-28, to formularz, który wybierają osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem lub w ubiegłym roku uzyskały dochód z najmu prywatnego, okazjonalnego.
 • PIT-38, to druk, w którym wykazujemy dochody z papierów wartościowych, giełdy, z kapitałów pieniężnych.
 • PIT-39, to PIT, w którym należy ująć dochody ze sprzedaży nieruchomości, jeśli od dnia nabycia do dnia sprzedaży nieruchomości nie minęło pięć lat.

Jeśli osiągnęliśmy zysk z różnych źródeł, to składamy kilka PIT-ów, np. jeśli pracowaliśmy i wypracowaliśmy zysk na giełdzie, to wypełniamy PIT-37 oraz PIT-38.

Załączniki do PIT

W załącznikach do PIT; PIT-O oraz PIT-D wykazujemy należne nam ulgi, które obniżają podatek. Do ulg podatkowych zaliczamy; ulgę internetowa, ulgę prorodzinną, ulgę rehabilitacyjną, ulgę z tytułu darowizn (w tym oddanie krwi), ulgę na ikze, ulgi mieszkaniowe.

O ulgach podatkowych przeczytamy w artykule: Ulgi i odliczenia

Istnieją również załączniki, w których należy wyodrębnić pewne dochody (czyli wpisujemy je do zeznania głównego oraz w danym załączniku):

 • PIT-ZG - służy do wykazania dochodów z zagranicy,
 • PIT-M - służy do wykazania dochodów małoletnich dzieci,
 • PIT-B - służy do wykazania dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanej skalą podatkową lub liniowo,
 • PIT-28/A oraz PIT-28/B - służą do wykazania dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtowo.

Kiedy musimy złożyć PIT do urzędu skarbowego

PIT-28 należy złożyć do 30 stycznia (a gdy 30 stycznia wypada w dzień wolny od pracy, to do pierwszego dnia roboczego następującego po 30 stycznia) - PIT można złożyć wcześniej, ważne by nie przekroczyć powyższego terminu, w którym należy również zapłacić podatek wynikający z zeznania.

Pozostałe PIT-y należy złożyć do 30 kwietnia (a gdy 30 kwietnia wypada w dzień wolny od pracy, to do pierwszego dnia roboczego następującego po 30 kwietnia) - PIT można złożyć wcześniej, ważne by nie przekroczyć powyższego terminu, w którym należy również zapłacić podatek wynikający z zeznania, jeśli w rozliczanym PIT wyszedł nam podatek do zapłaty.

Kiedy trzeba zapłacić podatek, a kiedy dostaniemy zwrot

W ciągu roku pracodawcy pobierają z naszego wynagrodzenia zaliczki na podatek i odprowadzają je do urzędu. Jeśli okazało się, że pracodawca pobrał za mało zaliczek niż powinien (np. dwie osoby uwzględniły kwotę wolną od podatku, którą uwzględnić można tylko raz), to w naszym zeznaniu rocznym wyjdzie podatek do zapłaty. Jeśli natomiast pracodawca pobrał od nas za dużo zaliczek (pracodawcy nie uwzględniają ulg i preferencji podatkowych) niż powinien, to w naszym zeznaniu rocznym wyjdzie nadpłata podatku - jest to przysługujący nam zwrot.

Na zapłatę podatku mamy czas do 30 kwietnia lub 30 stycznia (PIT-28). Na zwrot podatku urzędy mają maksymalnie trzy miesiące od dnia otrzymania PIT.

Przy rocznym rozliczeniu podatku można skorzystać z takich preferencji jak rozliczenie ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Te sposoby rozliczenia są korzystniejsze niż rozliczenie indywidualne.

Spec. ds. Rachunkowości i Finansów

Dorota Łesak

Absolwentka administracji publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Uzyskała dwa tytuły zawodowe: administratywisty oraz technika ekonomisty, co przekłada się na doskonałe kwalifikacje w zakresie rozliczeń podatkowych. Specjalizuje się w rozliczeniach PIT. (...)

Darmowe rozliczenie Bezpieczna wysyłka Wsparcie ekspertów Średnia ocena 12 lat na rynku 5 razy więcej ulg

Zalety rozliczenia PIT
z PITax.pl

Zaleta PITax.pl

korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek

Zaleta PITax.pl

system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi

Zaleta PITax.pl

z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych

Zaleta PITax.pl

z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

Sprawdź najwyżej oceniany w Polsce program do rozliczeń PIT

PITax.pl Łatwe Podatki to wygodny, szybki i darmowy sposób na Twoje PITy.

Rozlicz PIT Online

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

 • 534 30 50 40
 • pn-pt 9:00 – 12:00
 • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

 • 22 330 0 330
 • pn-pt 8:00 – 18:00