Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Aktualności PIT i ZUS w przypadku powtarzających się świadczeń wspólników spółek z o.o.

PIT i ZUS w przypadku powtarzających się świadczeń wspólników spółek z o.o.

▪ 7 lutego 2022 r. ▪ Zaktualizowano: 8 lutego 2022 r. ▪ Autor: Karolina Kuropka

Od pewnego czasu dosyć często rozważaną opcją przez wspólników z o.o. jest wprowadzenie w umowach obowiązku spełniania powtarzających się świadczeń niepieniężnych zgodnie z art. 176 Kodeksu spółek handlowych. Warto przy tym zapoznać się ze skutkami PIT i ZUS tego rozwiązania jeszcze przed jego wdrożeniem w spółce.

PIT i ZUS w przypadku powtarzających się świadczeń wspólników spółek z o.o.

Kiedy wspólnik może skorzystać z art. 176 Kodeksu spółek handlowych?

Powyższy przepis nakłada na wspólnika spółki z o.o. obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Taki obowiązek musi wynikać z umowy spółki, a zatem bardzo ważne jest wprowadzenie do niej prawidłowych zapisów. 

Przedmiotem powtarzających się świadczeń niepieniężnych wspólnika mogą być:

  • różnego rodzaju usługi, np. konsultacyjne, tłumaczeniowe, szkoleniowe, prawne;
  • dostawy towarów, inne niż dostarczanie pieniędzy, np. sprzedaż surowców do produkcji. 

 

Świadczenia te nie mogą pokrywać się z innymi czynnościami, które wspólnik wykonuje w spółce, np. zarządczymi oraz muszą być realizowane w sposób powtarzający się, np. co dwa tygodnie, raz na kwartał. 

Ponadto wynagrodzenie wspólnika nie może przewyższać cen lub stawek przyjętych w obrocie, a więc musi ono odpowiadać cenie rynkowej za daną usługę lub dostawę towarów. Co istotne, wynagrodzenie wspólnika za takie świadczenia na rzecz spółki jest wypłacane przez spółkę także w przypadku, gdy spółka nie wykazuje zysku.

Sposób wspólników spółek z o.o. na niekorzystne przepisy Polskiego Ładu

Przepisy Polskiego Ładu wprowadziły znaczące zmiany w zakresie opodatkowania i obciążenia składkami zdrowotnymi, co spowodowało, że wielu przedsiębiorców zaczęło zastanawiać się nad zmianami w konstrukcjach swoich biznesów. W przypadku wspólników spółek z o.o. jedynym z często rozważanych opcji jest zmodyfikowanie umowy spółki poprzez wprowadzenie obowiązku powtarzających się świadczeń niepieniężnych zgodnie z art. 176 Kodeksu spółek handlowych.

Główną korzyścią tego rozwiązania jest to, że wypłata wynagrodzenia wspólnikowi z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych nie stanowi podstawy do naliczania składek na ubezpieczenie społeczne, czy też ubezpieczenie zdrowotne.

Wobec tego ani spółka, ani wspólnik nie są zobowiązani do odprowadzania składek ZUS od wypłaconego wynagrodzenia z tego tytułu.

Nie ma ZUS-u, ale jest przychód podatkowy

Należy zaznaczyć, że wynagrodzenie wspólnika, który wykonuje powtarzające się świadczenie niepieniężne na rzecz spółki objęte jest opodatkowaniem dochodów z innym źródeł na podstawie art. 10 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto w takim przypadku spółka nie jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu, czyli spółka nie jest obowiązana do obliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku (zaliczki). Obowiązek rozliczenia podatku spoczywa wyłącznie na wspólniku. Wobec tego otrzymane wynagrodzenie będzie podlegało wykazaniu w zeznaniu rocznym wspólnika i opodatkowaniu przez niego wraz z innymi uzyskanymi w roku podatkowym dochodami według skali podatkowej.

Na spółce będzie jedynie ciążyć obowiązek wystawienia wspólnikowi informacji o dochodach PIT-11.

karolina.kuropka@pitax.pl

Karolina Kuropka

Ekspert podatkowy posiadający wieloletnie doświadczenie w stosowaniu polskiego i międzynarodowego prawa podatkowego. Doktor nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz trener podatkowy. Swoje wieloletnie doświadczenie zdobyła, pracując w międzynarodowych instytucjach finansowych oraz w spółkach doradztwa podatkowego realizując projekty w zakresie podatku PIT, CIT, VAT i podatku od nieruchomości, w tym na gruncie międzynarodowych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. (...)

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 16:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00 – 18:00