Jesteś tutaj: Strona główna Poradnik Aktualności Wypełnianie PIT Online w 2019

Rozliczenie PIT Online w 2019 roku - proste sposoby

▪ 7 lutego 2019 r. ▪ Zaktualizowano: 16 listopada 2023 r. ▪ Autor: Dorota Łesak

Składanie rozliczenia podatkowego to jeden z najważniejszych punków na mapie każdego roku. Rozliczyć się trzeba, co nigdy nie było traktowane przez podatników ze szczególną radością - PITy, ich różnorodne formularze, konieczność wypełnienia prawidłowo, spędzały sen z powiek. Jednak od 2019 roku rozliczenie ma być prostsze, sprawdź dlaczego.

Rozliczenie PIT Online w 2019 roku - proste sposoby

Terminy składania PIT

Rozliczenia podatkowego nie składa się z dnia na dzień, zawsze jest na to czas, który pomaga skompletować odpowiednie dokumenty. W przypadku rozliczenia za 2018 rok, którego należy dokonać w 2019 roku czas biegnie od dnia 15-ego lutego do 30-ego kwietnia. W tym czasie można spokojnie przesłać PIT do odpowiedniego urzędu skarbowego i mieć to już za sobą bądź oczekiwać na zwrot podatku.

PIT – rozliczony przez urząd

Nowy rok, czyli 2019 r. przynosi istotną zmianę dla wszystkich, którzy płacą podatki. Od tej pory jedną z możliwości składania deklaracji podatkowej jest bycie rozliczonym przez urząd. Jest to odpowiedź na piętrzące się od lat narzekania, że wypełnianie deklaracji jest trudne, mało czytelne, czasochłonne. Od teraz mają się tym zajmować urzędnicy, czyli profesjonaliści, dla których nie jest to wyzwanie. Nie musisz się o nic martwić, wystarczy, że sprawdzisz swoje rozliczenie na specjalnej platformie o nazwie Twój ePIT. Po zalogowaniu się na nią poprzez albo podpis kwalifikowany, albo dane uwierzytelniające, m.in. PESEL, możesz sprawdzić czego dokonał urząd. Możesz również zmodyfikować wprowadzone informacje, zwłaszcza w zakresie ulg oraz przekazania podatku dla organizacji porządku publicznego. Elementy te można edytować, zapisać całość i przesłać PIT do urzędu.

Gdy nie dokona się tego, w ostatni dzień rozliczeniowy, tj. 30 kwietnia 2019 roku zostanie on automatycznie wysłany.

PIT – wyślij przez Internet

Wysyłanie rozliczenia przez Internet jest od kilku lat najpopularniejszym sposobem samodzielnego wypełniania deklaracji podatkowych. Dla dużej grupy podatników okazało się to wielkim ułatwieniem, gdyż programy do wypełniania deklaracji prowadzą przez kolejne rubryki, podpowiadają co wypełnić, pozwalają na cofnięcie wpisanych danych w razie pomyłki. Jest to duży komfort. Jednocześnie nie trzeba wychodzić z domu, nie trzeba stać w kolejce, żeby złożyć PIT ani wysyłać go pocztą z obawą, że nie dotrze do urzędu.

Można użyć programu do rozliczania – dostępne są dowolne formularze PIT – o każdej porze dnia i nocy. Korzystanie z programu pozwala uniknąć pomyłek w rozliczeniu, a dodatkowo, jeśli masz zwrot podatku, zapewnia jego wypłacenie w terminie do 45 dni.

PIT – wersja papierowa

Nadal dostępna jest wersja papierowa PIT-ów i tym samym możliwość rozliczenia się w sposób tradycyjny. Wciąż mogą istnieć podatnicy, którzy taką formę uważają za wygodną dla siebie, pomimo namawiania przez urzędy skarbowe do stosowania nowoczesnych metod.

Formularz tradycyjny uzupełnia się na podstawie PIT- ów otrzymanych przez pracodawcę, np. PIT-11. Po jego wypełnieniu przekazuje się go do urzędu, osobiście albo przesyłką pocztową za potwierdzeniem odbioru.

Spec. ds. Rachunkowości i Finansów

Dorota Łesak

Absolwentka administracji publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Uzyskała dwa tytuły zawodowe: administratywisty oraz technika ekonomisty, co przekłada się na doskonałe kwalifikacje w zakresie rozliczeń podatkowych. Specjalizuje się w rozliczeniach PIT. (...)

Darmowe rozliczenie Bezpieczna wysyłka Wsparcie ekspertów Średnia ocena 12 lat na rynku 5 razy więcej ulg

Zalety rozliczenia PIT
z PITax.pl

Zaleta PITax.pl

korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek

Zaleta PITax.pl

system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi

Zaleta PITax.pl

z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych

Zaleta PITax.pl

z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

Sprawdź najwyżej oceniany w Polsce program do rozliczeń PIT

PITax.pl Łatwe Podatki to wygodny, szybki i darmowy sposób na Twoje PITy.

Rozlicz PIT Online

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 12:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 8:00 – 18:00