Jesteś tutaj: Strona główna Poradnik Aktualności Zapłać cały ZUS za listopad i grudzień przed końcem 2021 roku – zaoszczędzisz kilkaset złotych na składce zdrowotnej

Zapłać cały ZUS za listopad i grudzień przed końcem 2021 roku – zaoszczędzisz kilkaset złotych na składce zdrowotnej

▪ 14 grudnia 2021 r. ▪ Zaktualizowano: 12 grudnia 2023 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Od przyszłego roku czekają nas nowe, rewolucyjne zmiany naliczania i rozliczania składki zdrowotnej w zależności od sposobu opodatkowania PIT.

Zapłać cały ZUS za listopad i grudzień przed końcem 2021 roku – zaoszczędzisz kilkaset złotych na składce zdrowotnej

Zmiany w odliczeniu składki zdrowotnej

Od 2022 r. podatnicy nie będą mogli jak dotychczas odliczać 7,75% podstawy wymiaru składki zdrowotnej od kwoty naliczonego podatku. Zmiana ta może odbić się na kieszeniach zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników – jakie jest jej znaczenie?

O ile, w przypadku pracowników i osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej, brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej może zostać zrównoważony kwotą przysługującej im ulgi dla klasy średniej, to pozostali przedsiębiorcy uzyskujący wyższe dochody, muszą liczyć się z tym, że od przyszłego roku zapłacą wyższy podatek niż dotychczas. Dlatego warto już teraz skorzystać z rozwiązań, które umożliwią nam uzyskanie oszczędności podatkowych.

Okazuje się, że zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorców opłacalnym rozwiązaniem i ostatnią szansą na obniżenie podatku za 2021 r. jest opłacenie składki zdrowotnej za listopad i grudzień przed końcem 2021 r.

Dla odliczenia składki zdrowotnej ważna jest data jej zapłaty  

Przy odliczeniu składki zdrowotnej kluczowa jest data, kiedy składka została opłacona, a nie okres składkowy, którego dotyczy składka.

Wobec tego składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacona przez płatnika pod koniec roku za listopad i grudzień 2021 roku nie będzie podlegała odliczeniu na zasadach obowiązujących od 1 stycznia 2022 r. – tylko wciąż jeszcze na „starych zasadach”.

Oznacza to, że zapłaconą „podwójną składkę zdrowotną” odliczmy od dochodu za 2021 r. i w ten sposób również obniżymy podatek zarówno u pracowników, jak i u przedsiębiorców za ten rok.

Musisz zapłacić cały ZUS, a nie tylko składkę zdrowotną

Co ważne, aby odliczyć składkę zdrowotną za grudzień 2021 r., musimy zapłacić cały ZUS (składkę na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne).

Niedawno potwierdził to ZUS w opublikowanej na swojej stronie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania ubezpieczonych. W tej kwestii wyjaśniono:

„Przepisy nie zabraniają opłacenia składek z wyprzedzeniem, np. za grudzień 2021 r. w grudniu 2021 r. Muszą zostać jednak uregulowane wszystkie należne składki, do których opłacenia jest zobowiązany płatnik składek, tj. na wszystkie ubezpieczenia i fundusze, a nie tylko na samo ubezpieczenie zdrowotne, jedną wpłatą na nadany płatnikowi indywidualny numer rachunku składkowego NRS”.

Nie możesz mieć zaległości w ZUS-ie

Co istotne, warunkiem wcześniejszego odliczenia składki zdrowotnej jest brak posiadania zaległości w płatnościach ZUS. Jeśli przedsiębiorca nie uregulował wcześniejszych zobowiązań z tytułu płatności ZUS, a w grudniu składki zostaną zapłacone podwójnie to ZUS w pierwszej kolejności rozliczy dokonaną wpłatę właśnie na poczet wcześniejszych zaległości.

Warto również zaznaczyć, że jeśli chodzi o dokumenty rozliczeniowe, to płatnik składek ZUS może je złożyć już po opłaceniu składek. 

W przypadku dokumentów za grudzień 2021 r. będzie to odpowiednio 5,10 lub 15 stycznia 2022 r.

 

Źródło: https://www.zus.pl/o-zus/o-nas/programy-transformacji-cyfrowej-zus/zmiany-od-2022-r./faq

Darmowe rozliczenie Bezpieczna wysyłka Wsparcie ekspertów Średnia ocena 12 lat na rynku 5 razy więcej ulg

Zalety rozliczenia PIT
z PITax.pl

Zaleta PITax.pl

korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek

Zaleta PITax.pl

system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi

Zaleta PITax.pl

z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych

Zaleta PITax.pl

z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

Sprawdź najwyżej oceniany w Polsce program do rozliczeń PIT

PITax.pl Łatwe Podatki to wygodny, szybki i darmowy sposób na Twoje PITy.

Rozlicz PIT Online

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 12:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 8:00 – 18:00