Jesteś tutaj: Strona główna Poradnik Poradnik rozliczenia Druk PIT-3 - co to jest i kto wypełnia?

Druk PIT-3 - co to jest i kto wypełnia?

▪ 25 marca 2019 r. ▪ Zaktualizowano: 16 listopada 2023 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Rozliczenia podatkowe to często zmora dla podatników. Nie zawsze udaje się rozliczyć najpopularniejszym drukiem, czyli formularzem PIT-37. Niektórzy muszą skorzystać innych tym druku PIT-3. To jednak powoduje komplikacje, dla kogo jest ten PIT, kto go rozlicza i czy to trudne?

Druk PIT-3 - co to jest i kto wypełnia?

Spis treści

 1. Dla kogo PIT-3?
 2. Co trzeba złożyć?
 3. Do kiedy składać PIT-3?
 4. Jak wypełnić PIT-3?

Dla kogo PIT-3?

Zanim sięgnie się po PIT-3 warto wiedzieć dla kogo jest przeznaczony. Jest to formularz, który powinny wypełniać osoby pobierające zasiłek pieniężny z ubezpieczenia społecznego oraz odprowadzający podatek dochodowy. Przy tym istotne jest, że podstawą do obliczania zaliczki na podatek dochodowy  jest obliczana od kwoty otrzymywanego zasiłku. Jest ona różna, gdyż przydzielany zasiłek także ma różnoraką wysokość. Kolejnym istotnym faktem jest, że płatnikiem zaliczki jest nie podatnik, ale organ, który ten zasiłek wypłaca. Wypełnianie deklaracji PIT-3 wypełniany jest i stosowany także z uwagi na możliwość pomniejszenia dzięki niemu kwoty zaliczki. Jest ona pomniejszana o 1/12. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że deklaracja PIT-3 nie jest załącznikiem do ogólnego zeznania podatkowego, a osobnym formularzem.

Co trzeba złożyć?

Wziąć druk deklaracji PIT-3 z urzędu skarbowego lub wybrać go przy elektronicznym wypełnianiu deklaracji to dopiero początek. Istotne dla deklaracji tego rodzaju jest złożenie oświadczenia, w którym podatnik zawrze wymagane przez skarbówkę oświadczenia dotyczące swojego stanu majątkowego i swojej sytuacji podatkowej. Taka deklaracja to przekazanie urzędowi następujących wiadomości:

 • że nie otrzymujesz emerytury,
 • że nie otrzymujesz renty,
 • że organ rentowy to ten organ, który jest uprawniony do zmniejszenia zaliczki na wymagany podatek dochodowy,
 • że jesteś zatrudniony tylko w tym jednym zakładzie pracy, z którego ubezpieczenie stanowi podstawę do wypłacania zasiłku.

Taka deklaracja tj. złożenie PIT-3 jest jednocześnie formalnym poświadczeniem, że podatnik otrzymujący zasiłek nie otrzymuje innych środków finansowych, przede wszystkim z Funduszu Świadczeń Gwarantowanych ani od placówki zatrudniającej.

Do kiedy składać PIT-3?

W przypadku deklaracji PIT-3 nie można sugerować się terminem powszechnego składania PITów, które składa się do ostatniego dnia kwietnia danego roku. Jest jednak bardzo ważne, żeby ściśle trzymać się terminów, gdyż może to zaważyć na poprawności obliczenia podatku oraz naliczenia go w odpowiedni sposób. Deklarację tę trzeba składać dokładnie przed okresem, na który przypada pierwsza wypłata przyznanego zasiłku. Jednocześnie istotne jest, że deklarację składa się organowi rentowemu, a do tego nie samą, lecz z pełną dokumentacją, która uargumentowuje że wypłata zasiłku jest niezbędna, prawidłowa i potrzebna.

Jak wypełnić PIT-3?

Formularze podatkowe nie są ulubionym dokumentem podatników z uwagi na ilość rubryk i trudności z wypełnianiem. Jednak formularz PIT-3 nie jest aż taki trudny do uzupełnienia. W pierwszej rubryce należy podać swoje aktualne dane: imię, nazwisko, adres zamieszkania. Następnie określa się płatnika do pomniejszenia zaliczki na podatek dochodowy i podpisuje deklarację o nie osiąganiu wyżej wspomnianych dochodów. W rubryce B wpisuje się datę złożenia oświadczenia i składa podpis.

Darmowe rozliczenie Bezpieczna wysyłka Wsparcie ekspertów Średnia ocena 12 lat na rynku 5 razy więcej ulg

Zalety rozliczenia PIT
z PITax.pl

Zaleta PITax.pl

korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek

Zaleta PITax.pl

system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi

Zaleta PITax.pl

z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych

Zaleta PITax.pl

z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

Sprawdź najwyżej oceniany w Polsce program do rozliczeń PIT

PITax.pl Łatwe Podatki to wygodny, szybki i darmowy sposób na Twoje PITy.

Rozlicz PIT Online

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

 • 534 30 50 40
 • pn-pt 9:00 – 12:00
 • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

 • 22 330 0 330
 • pn-pt 8:00 – 18:00