Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradnik rozliczenia Przewodnik po Twój e-PIT

Przewodnik po Twój e-PIT

▪ 2 marca 2019 r. ▪ Zaktualizowano: 3 września 2019 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Twój e-PIT to usługa przygotowana przez Krajową Administrację Skarbową, mająca na celu ułatwienie procedury rozliczania się podatników z podatku dochodowego. Twój e-PIT dostępny jest dla wszystkich, rozliczających się na formularzach deklaracji PIT-37 oraz PIT-38 i każdy, kto decyduje się na skorzystanie z tego rozwiązania, nie będzie musiał samodzielnie wypełniać formularza ani składać zeznania podatkowego.

Przewodnik po Twój e-PIT

Automatycznie wypełniona deklaracja podatkowa, już od 15-go lutego czeka na podatnika. Wszystko co trzeba zrobić, to sprawdzić dane i zatwierdzić deklarację. Do deklaracji można w razie potrzeby, wprowadzać modyfikacje.

Gdzie znaleźć "Twój e-PIIT"?

Od 15-go lutego, można zalogować się do usługi na portalu podatkowym - podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

Do logowania potrzebne będzie przeprowadzenie uwierzytelnienia. Są dwie drogi do zweryfikowania podatnika:

 • logowanie poprzez profil zaufany,
 • logowanie poprzez wpisanie numeru PESEL, przychodu za rok 2017 oraz jednej z informacji, obecnych na PIT-11 od pracodawcy, z roku poprzedniego.

twoj e pit

Po zalogowaniu na swoje konto, podatnik ma do wyboru kilka opcji:

 • może zaakceptować automatycznie wygenerowaną przez KAS deklarację, bez wprowadzania zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO),

Jeśli podatnik nie rozlicza się w sposób indywidualny, może zmienić metodę rozliczenia jednym kliknięciem na: rozliczenie wspólnie z małżonkiem lub jako samotny rodzic,

 • zmienić lub wpisać samodzielnie wybraną organizację typu non-profit (OPP), do której chce przekazać 1% podatku,
 • zmienić dane, wprowadzić dzieci lub dodać ulgę,
 • uwzględnić pominięte dane jak odliczenie za koszty poniesione na Internet, rehabilitacje, ulgę dla krwiodawców etc.),
 • podatnik może także odrzucić przygotowany PIT i złożyć zeznanie podatkowe w innej formie. W takiej sytuacji pod uwagę wzięta zostanie tylko deklaracja wypełniona przez podatnika,

Ważne jest, aby pamiętać, że podatnik może ani nie zaakceptować deklaracji wygenerowanej automatycznie, ani nie odrzucić jej.

W takim przypadku Urząd Skarbowy sprawdza, czy deklaracja podatkowa nie wpłynęła inną drogą, tzn. czy podatnik nie rozliczył się samodzielnie, przesyłając deklarację online lub dostarczając osobiście.

W razie braku odnotowania wpływu samodzielnie wypełnionej przez podatnika deklaracji oraz braku akceptacji lub odrzucenia zeznania podatkowego, przygotowanego w usłudze “Twój e-PIT", deklaracja wygenerowana przez usługę, staje się obowiązującą.

Czy korzystanie z usługi "Twój e-PIT" jest obowiązkowe?

Absolutnie nie. Podatnik może wybrać najbardziej dogodną formę rozliczania - może więc wypełnić zeznanie samodzielnie i dostarczyć je w formie elektronicznej lub osobiście, do właściwego miejscowo organu administracji skarbowej.

Jeśli podatnik zdecyduje się na samodzielne wypełnienie i złożenie deklaracji, nie jest koniecznym odrzucanie zeznania podatkowego, wypełnionego automatycznie w ramach usługi "Twój e-PIT". Do Urzędu Skarbowego zawsze stosuje się to zeznanie podatkowe, które zostało złożone samodzielnie. 

Pomoc Techniczna

 • 534 30 50 40
 • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

 • 22 330 0 330
 • pn-pt 7:00-18:00