Jesteś tutaj: Strona główna Poradnik Aktualności Dobra wiadomość dla osób niepełnosprawnych – odliczenie wydatków na leki w PIT

Dobra wiadomość dla osób niepełnosprawnych – odliczenie wydatków na leki w PIT

▪ 12 lutego 2021 r. ▪ Zaktualizowano: 7 grudnia 2023 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Wszystkim osobom niepełnosprawnym przysługuje możliwość odliczenia od zeznania podatkowego wydatków na leki. Warto zapoznać się z regułami odliczeń na leki w formularzu PIT 2024.

Dobra wiadomość dla osób niepełnosprawnych – odliczenie wydatków na leki w PIT

Kto może skorzystać z odliczenia wydatków na leki?

Odliczenie na leki może otrzymać każda osoba, która może udokumentować swoją niepełnosprawność. Dokonać odliczenia wydatków na leki można w formularzu PIT–37 lub PIT- 36, w zakładce PIT/ O za rok 2024. Leki można odliczyć od wydatków z tytułu tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Przy tym nie wszystkie leki mogą być refundowane, ale znaczna część tych, które przepisuje specjalista na choroby będące powodem wydania orzeczenia o niepełnosprawności.

Nie mogą być odliczone od podatku leki, które przepisuje lekarz rodzinny z powodu objawów chorób niezwiązanych z niepełnosprawnością oraz wszelkie leki przyjmowane doraźnie i bez recepty, takie jak na przykład suplementy diety, czy leki przeciwbólowe stosowane doraźnie. Na możliwość odliczenia nie ma natomiast wpływu to, czy lek jest przyjmowany czasowo, czy na stałe, jeśli tylko spełnia wyżej opisane warunki.

Metoda odliczania wydatków na leki od podatku

Za każdy miesiąc wydanych na leki kwot możemy odliczyć każdą sumę, która przekroczy 100 zł. Można policzyć, ile osobie niepełnosprawnej przysługuje odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej, odejmując 100zł od każdej miesięcznej kwoty wydanej na leki.

Takie odliczenie zapisujemy za pomocą wzoru:

X – 100zł = Y

Przy tym: X – wydatki na leki, Y – suma odliczona na leki od podatku. 

Jeśli wydatki miesięczne na leki mieszczą się w ramach 100 zł, nie ma możliwości odpisania jej od podatku. Wydatki na leki nie są liczone w skali roku, ale w skali każdego miesiąca i należy móc je udokumentować w urzędzie skarbowym. Dlatego wydając w jednym miesiącu duże kwoty, nie można liczyć na przepisanie odliczenia wydatków na miesiąc następny, gdyż każdy miesiąc rozliczany jest osobno i suma odliczeń jest ustalana na przestrzeni roku. 

Potrzebne dokumenty do odliczenia wydatków na leki

Wydatki na leki muszą być udokumentowane, aby istniała możliwość odliczenia ich od podatku. Istotne są tu przelewy bankowe oraz faktury. Paragony nie należą do dokumentów imiennych, a więc nie są brane pod uwagę.

Należy również dysponować ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności w celu okazania go w urzędzie skarbowym. Przedstawić trzeba również dokumenty dotyczące decyzji o przyznaniu renty w każdej jej formie władzom skarbowym. Taki zestaw dokumentów jest wymagany w celu ubiegania się o odliczenie wydatków na leki.

Darmowe rozliczenie Bezpieczna wysyłka Wsparcie ekspertów Średnia ocena 12 lat na rynku 5 razy więcej ulg

Zalety rozliczenia PIT
z PITax.pl

Zaleta PITax.pl

korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek

Zaleta PITax.pl

system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi

Zaleta PITax.pl

z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych

Zaleta PITax.pl

z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

Sprawdź najwyżej oceniany w Polsce program do rozliczeń PIT

PITax.pl Łatwe Podatki to wygodny, szybki i darmowy sposób na Twoje PITy.

Rozlicz PIT Online

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 12:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 8:00 – 18:00