Jesteś tutaj: Strona główna Poradnik Aktualności Donosy do urzędu skarbowego - uprzejmie donoszę, że...

Donosy do urzędu skarbowego - uprzejmie donoszę, że...

▪ 7 listopada 2016 r. ▪ Zaktualizowano: 12 grudnia 2023 r. ▪ Autor: Dorota Łesak

Wydawałoby się, że żyjemy w cywilizowanym świecie, a donosy to przeszłość. Jednak nie - urzędy skarbowe wciąż otrzymują wiele donosów od “anonimowych”, “życzliwych sąsiadów”, czy “płacących podatki”...

Donosy do urzędu skarbowego - uprzejmie donoszę, że...

Czym są donosy i jak je składać?

Urzędy skarbowe donosy nazywają “informacjami zewnętrznymi”. Są one najczęściej składane w formie papierowej. Urzędy mają obowiązek sprawdzić każdą informację zewnętrzną (czytaj: donos), nawet anonimową. Ale jak nietrudno się zorientować, tylko część donosów znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Odpowiedź urzędu o finale sprawy jest przesyłana tylko do osób, które podpisały się prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Jednak najczęściej na donosach figurują podpisy anonimowe, takie jak: “życzliwy sąsiad”, “anonimowy”, “anonimowy życzliwy”, “płacący podatki”, “uczciwy obywatel”, “nie podaję danych w trosce o własne życie”, “życzliwy funkcjonariusz tego biednego kraju”, “obserwator społeczny”, “zbulwersowany sąsiad” - kreatywność piszących nie zna granic.

Z jakiego powodu pojawiają się donosy?

Ludzie najczęściej donoszą na niewydawanie paragonów przy świadczeniu usług, pracę oraz zatrudnianie na czarno, wpływy finansowe z nieujawnionego źródła (“tak mało zarabia, a właśnie kupił sobie luksusowy samochód”), niepłacenie podatku z wynajmowanego mieszkania. Donosy są również pisane na konkurencję, na byłych partnerów; z zawiści lub zazdrości.

Najwięcej donosów pojawia się w czasie styczeń-kwiecień, czyli w czasie składania rocznych zeznań PIT oraz w miesiącach kwiecień-sierpień, a także w okresach przedświątecznych.

Przykłady autentycznych donosów:

 • Donoszę do urzędu skarbowego, że powinniście się zająć tym podrywaczem Zbigniewem (...). Pracuje, ale dodatkowo grywa na instrumencie, gdzie się da i kiedy się da, bardzo często. Sprawdźcie czy płaci podatek. Baby za nim patrzą, bo ma pieniądze w nadwyżce.
 • Pan (...) Grzegorz posiada dwa komfortowe samochody full wypas – nowe.
 • Znam kobietę, co nigdy nie była w rządzie, lecz zawsze była komunistką! I tyle nakradła
  z państwa polskiego łapówek i nikt do tej pory się nią nie zajmuje? Nikt nie robi lustracji?
  Może dlatego, że była dobrą komunistką?
 • Bardzo proszę o zajęcie się sprawą Marka (...). Z tego, co wiem, jest on na urlopie wychowawczym i już piąty czy szósty rok pracuje na czarno, wykonując po ludziach roboty, nie płacąc podatków, mało tego, pobiera zasiłki z opieki społecznej. A najlepsze jest, że buduje
  w (...) dom o powierzchni chyba 300 m.
 • Witam, może nie powinno się tak robić, ale szlag człowieka trafia, jak pracuje od rana do wieczora, płaci podatki, zusy i pensja na rękę wychodzi 1,600, a inni (mąż i żona) siedzą
  w domu i żyją z faktur, wystawianych na jego działalność. Szlag mnie trafia tym bardziej, jak słyszę, że w zeszłym roku wystawili faktury na około milion złotych. Skoro oni biorą od kwoty netto na fakturze 10 proc., to w zeszłym roku zarobili 100 tysięcy, nie odprowadzając
  nawet 1 zł VATu, a my harując przez cały rok, nie mamy nic z uczciwej pracy, odprowadzając
  około 30 tysięcy podatku.
 • Uprzejmie donoszę, że K. sam pracuje, a stać go było, by zabrać rodzinę na wakacje na Kretę.
 • Niemożliwe, żeby firma X. tak dobrze działała, chyba coś ukrywa przed skarbówką.
 • Ciekawe, za co X. kupił sobie zachodnie auto z klimą, skoro podobno jest bezrobotny.
 • Z. kładzie kafelki na lewo. Dlatego jego żona stale urzęduje po galeriach handlowych.

Czy Urząd Skarbowy musi zająć się donosem?

Donosy składane Urzędom Skarbowym mają charakter wyłącznie pomocniczy. Oznacza to, że do urzędnicy przyjmujące informacje dotyczące naruszenia prawa podatkowe lub celnego, sami decydują czy podejmą interwencję w tym zakresie. Mimo braku mocy prawnej donosu od maja 2018 r. działa Krajowy Telefon Interwencyjny KAS. Dzwoniąc na jego numer można zgłosić informacje dotyczące ewentualnego naruszenia przepisów prawa podatkowego lub celnego albo wyrazić swoją opinię nt. funkcjonowania Krajowej Administracji Skarbowej. Ponadto donosy skarbowe możemy zgłaszać również drogą elektroniczną na adres skrzynki mailowej. Niezależnie od tego jaką formę komunikacji się wybierze - nadawca donosu pozostanie anonimowy.

Spec. ds. Rachunkowości i Finansów

Dorota Łesak

Absolwentka administracji publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Uzyskała dwa tytuły zawodowe: administratywisty oraz technika ekonomisty, co przekłada się na doskonałe kwalifikacje w zakresie rozliczeń podatkowych. Specjalizuje się w rozliczeniach PIT. (...)

Darmowe rozliczenie Bezpieczna wysyłka Wsparcie ekspertów Średnia ocena 12 lat na rynku 5 razy więcej ulg

Zalety rozliczenia PIT
z PITax.pl

Zaleta PITax.pl

korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek

Zaleta PITax.pl

system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi

Zaleta PITax.pl

z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych

Zaleta PITax.pl

z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

Sprawdź najwyżej oceniany w Polsce program do rozliczeń PIT

PITax.pl Łatwe Podatki to wygodny, szybki i darmowy sposób na Twoje PITy.

Rozlicz PIT Online

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

 • 534 30 50 40
 • pn-pt 9:00 – 12:00
 • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

 • 22 330 0 330
 • pn-pt 8:00 – 18:00