Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Aktualności Podatki 2020: koronawirus i zwolnienie ze składek ZUS – realny zysk przedsiębiorcy?

Podatki 2020: koronawirus i zwolnienie ze składek ZUS – realny zysk przedsiębiorcy?

▪ 23 marca 2020 r. ▪ Zaktualizowano: 23 marca 2020 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Konsekwencje zapowiedzianych przez Prezydenta w czasie ostatniego weekendu zwolnień ze składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych są niejednoznaczne.

Podatki 2020: koronawirus i zwolnienie ze składek ZUS – realny zysk przedsiębiorcy?

Umorzenie składek ZUS zapowiedziane przez Prezydenta będzie wedle wszelkiego prawdopodobieństwa zaledwie częściowo korzystne dla przedsiębiorców. Sytuacja, w której przychody spadają o więcej niż 50%, jest sytuacją krytyczną i sprawia, że znaczenie ma każda złotówka.

W ciągu poprzednich miesięcy przedsiębiorcy mieli możliwość odliczania pełnego wymiaru składek społecznych od dochodu i składek zdrowotnych od podatku. W obecnej sytuacji – gdy od marca nie będą płacić składek w ogóle – konsekwencją będzie wzrost podatku, ponieważ nie będzie można zmniejszyć jego podstawy o umorzone składki. Oznacza to, że rzeczywiste oszczędności wynikające z umorzenia składek będą więc o co najmniej kilkaset złotych niższe, niż wysokość umorzonych składek.

Ponadto wciąż nie jest do końca jasne, które składki zostaną umorzone – czy tylko składki społeczne, czy także płatności na rzecz Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Funduszu Emerytur Pomostowych. Kluczowym jest także pytanie o umorzenie składek na ubezpieczenie zdrowotne. Stąd też rzeczywista kwota umorzenia jest na obecnym etapie trudna do ustalenia.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00