Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Aktualności Rozliczenie PIT 2020: nie trzeba płacić składek ZUS za marzec w ramach Tarczy Antykryzysowej

Rozliczenie PIT 2020: nie trzeba płacić składek ZUS za marzec, jeśli jest się uprawnionym do pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej

▪ 10 kwietnia 2020 r. ▪ Zaktualizowano: 14 kwietnia 2020 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Nie należy czekać na odpowiedź z ZUS – osoby uprawnione do pomocy nie muszą płacić składek za marzec, nawet jeśli nie złożyły jeszcze wniosku o pomoc.

Rozliczenie PIT 2020: nie trzeba płacić składek ZUS za marzec, jeśli jest się uprawnionym do pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej

Ponieważ dzisiejsza data to 10 kwietnia, tj. ostateczny termin opłacenia składek ZUS za wcześniejszy miesiąc dla płatników, którzy nie zatrudniają pracowników, należy pamiętać o nowej sytuacji w związku z pakietem przepisów nazywanych Tarczą Antykryzysową. Przedsiębiorcy tego typu, którzy są uprawnieni do rządowej pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej, powinni powstrzymać się od zapłaty składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wedle obowiązujących dotychczas przepisów osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i niezatrudniające pracowników winne zapłacić za siebie składki ubezpieczeniowe ZUS do 10 dnia każdego miesiąca (osoby zatrudniające pracowników miały na zrobienie tego czas do 15 dnia każdego miesiąca). Jednak w wyniku wprowadzenia Tarczy Antykryzysowej sytuacja takich osób uległa zmianie.

Ponieważ Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdził dopiero 80 tys. z ponad 300 tys. złożonych wniosków o pomoc – jeśli przedsiębiorca jest uprawniony do preferencji ZUS, nie powinien dziś wnosić składek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zamierza wszczynać postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień oraz maj w stosunku do przedsiębiorców, którzy mają prawo do zwolnienia ze składek.

Aktualnie prawo do zwolnienia ze składek ubezpieczeniowych ZUS za marzec, kwiecień oraz maj mają osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także przedsiębiorcy, którzy zatrudniają do 9 osób.

Osoby uprawnione do zwolnienia ze składek nie muszą ich płacić nawet w przypadku, gdy jeszcze nie złożyły odpowiedniego wniosku – termin złożenia wniosku minie dopiero z końcem czerwca, co zapewnia wystarczająco czasu na jego przygotowanie.

Jeśli przedsiębiorca uprawniony do zwolnienia zapłaci składki ZUS za marzec – ulga za ten miesiąc przepadnie.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00