Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Aktualności Zmiany w zasadach opodatkowania dochodów z pracy poza granicami kraju

Zmiany w zasadach opodatkowania dochodów z pracy poza granicami kraju

▪ 19 stycznia 2020 r. ▪ Zaktualizowano: 19 stycznia 2020 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Za sprawą konwencji MLI metoda wyłączenia z progresją zmienia się w niektórych polskich umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania na metodę odliczenia (zaliczenia/kredytu) proporcjonalnego.

Zmiany w zasadach opodatkowania dochodów z pracy poza granicami kraju

W najbliższej przyszłości metoda unikania podwójnego opodatkowania zmieni się w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO) z następującymi krajami:

  • w przypadku dochodów uzyskiwanych od 1 stycznia 2019 r.: Austria, Słowenia;
  • w przypadku dochodów uzyskiwanych od 1 stycznia 2020 r.: Wielka Brytania, Irlandia, Finlandia, Izrael, Japonia, Litwa, Nowa, Zelandia, Słowacja.

Zmiana metody rozliczania zagranicznych dochodów na metodę proporcjonalnego zaliczenia oznacza konieczność złożenia w Polsce deklaracji podatkowej wykazującej dochody wywodzące się z pracy za granicą. Na obowiązek ten nie ma wpływu okoliczność uzyskania innych, poza dochodami zagranicznymi, dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce.

Dochody z pracy poza granicami kraju należy wykazać w deklaracji PIT-36 łącznie z załącznikiem PIT/ZG, tj. informacją o wysokości dochodów lub przychodów z zagranicy oraz opłaconym tam podatku.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00