Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Mniejsze podatki Darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą

Darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą

▪ 6 stycznia 2013 r. ▪ Zaktualizowano: 3 września 2019 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

To kolejna ulga przysługująca z tytułu darowizn. Jednak ulga ta rózni się od pozostałych ulg z tytułu darowizn tym, że jest nielimitowana. 

Dlatego możemy odliczyć od podatku wartość całej przekazanej darowizny.

Darowizna na kościelną   działalność charytatywno-opiekuńczą

Komu można przekazać darowiznę?

Kościelnym osobom prawnym, czyli: metropoliom, archidiecezjom, diecezjom, parafiom, kościołom, Caritas Polska, Caritas diecezji, papieskim dziełom misyjnym oraz administraturom apostolskim.

Jaki jest limit odliczenia?

Odliczeniu podlega kwota całej darowizn.

Wymagane załączniki:

PIT/O - dołączasz go do zeznania PIT-37, PIT-36 lub PIT-28.

Wymagane dokumenty:

Pokwitowanie odbioru darowizny oraz, w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny, sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność, a także dokument potwierdzający uczynienie darowizny - dowód, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz kwota przekazanej darowizny. Nie dołączasz ich do zeznania podatkowego, natomiast musisz je przechowywać 5 lat od końca roku, w którym złożono zeznanie.

W przypadku darowizny pieniężnej dowodem potwierdzającycm uczynienie darowizny jest dowód wpłaty na rachunek bankowy.

Aby móc odliczyć od dochodu całą kwotę darowizny, musi być ona przeznaczona na cele charytatywno-opiekuńcze Kościoła (nie na cele kultu religijnego).

Przekazując darowiznę, pamiętaj o sprawozdaniu napisanym przez obdarowanego, o przeznaczeniu Twojej darowizy na cel charytatywno-opiekuńczy w terminie 2 lat od przekazania darowizny. Jeżeli takiego sprawozdania nie otrzymasz w ciągu 2 lat od przekazania darowizny nie możesz odliczyć całej darowizny, a jedynie 6% dochodu. Dokonujesz tego w korekcie zeznania za rok, w którym odliczyłeś darowiznę.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00