Jesteś tutaj: Strona główna Poradnik Aktualności Rozliczenie PIT 2024 - co zrobić z otrzymanym PIT-11?

Rozliczenie PIT 2024 - co zrobić z otrzymanym PIT-11?

▪ 27 lutego 2024 r. ▪ Zaktualizowano: 1 marca 2024 r. ▪ Autor: Mateusz Musiał

Zbliża się termin, w którym podatnicy powinni otrzymać PIT-11 od płatników podatku. Warto wiedzieć, które z informacji z druku dostarczonego nam przez pracodawcę może przyczynić się do wykazania nadpłaty podatku PIT.

Rozliczenie PIT 2024 - co zrobić z otrzymanym PIT-11?

Kiedy powstaje zwrot podatku?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, jak to działa, że w ramach corocznego rozliczenia z urzędem skarbowym mielibyśmy od niego otrzymać jakiekolwiek pieniądze? Otóż system podatku dochodowego od osób fizycznych jest skonstruowany tak, że zaliczki na jego poczet są odprowadzane co miesiąc przez płatnika podatku.

Jeśli uzyskujemy wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę, zlecenia czy o dzieło - zaliczki na PIT są odprowadzane przez podmiot wypłacający nam wynagrodzenie. Natomiast w ramach corocznego rozliczenia, możemy uwzględniać różnorakie ulgi i preferencje podatkowe. Po ich uwzględnieniu w naszym PIT może się okazać, że z powrotem otrzymamy część podatku potrącanego z naszej pensji.

Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2023 rok?

Sprawdź teraz!

Co zrobić z otrzymanym PIT-11?

Aby zapewnić sobie dodatkowy przypływ gotówki z rozliczenia PIT, większość z nas będzie potrzebowała dokumentu zwanego PIT-11. Jest to formularz podatkowy wypełniany przez naszego pracodawcę. Z treści tego dokumentu możemy uzyskać precyzyjną informację odnośnie tego, jakie zaliczki na PIT oraz jakie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zostały potrącone z naszej pensji.

PIT-11 nie jest jedyną informacją otrzymywaną od płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Wśród pozostałych druków przedkładanych podatnikom przez podmioty odprowadzające daniny publicznoprawne od otrzymywanych przez nas środków finansowych są PIT-11A/PIT-40A czy PIT-8C.

PIT-11 nie jest jedyną informacją otrzymywaną od płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Wśród pozostałych druków przedkładanych podatnikom przez podmioty odprowadzające daniny publicznoprawne od otrzymywanych przez nas środków finansowych są PIT-11A/PIT-40A czy PIT-8C.

Uzupełniony PIT-11 powinniśmy dostać od naszego pracodawcy jeszcze przed końcem lutego. W oparciu o ten dokument, przepisujemy informacje na PIT składany przez nas do urzędu skarbowego.

Istnieją również sytuacje, w których pracodawca będzie zobowiązany do wcześniejszego złożenia PIT-11 do urzędu skarbowego, jak również do przekazania podatnikowi, którego informacja dotyczy. Tego typu wyjątkiem od zasady będzie np. okoliczność, w ramach której dochodzi do zakończenia działalności gospodarczej przez płatnika.

Jakie przychody mogą zostać ujęte na PIT-11?

To przede wszystkim pensja, wynagrodzenie z umów zlecenie i o dzieło oraz zasiłek wypłacany przez płatnika, a finansowany przez ZUS. Wśród danych przedstawianych podatnikowi znajdziemy informacje jak np. wartość przychodów, kosztów ich uzyskania, wpłacone zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, składki społeczne i zdrowotne.

Odpowiedz na serię prostych pytań i PITax.pl wyśle Twój PIT do urzędu skarbowego!

PIT w kilka minut

Jakie są zalety rozliczenia PIT 2024?

Jednym z wariantów działania może być skorzystanie z automatycznego rozliczenia PIT przez urząd skarbowy. Jest to przywilej dedykowany głównie podatnikom, którzy zobowiązani są do rozliczenia PIT-37. Jeśli naszym jedynym źródłem dochodów jest praca, zlecenie, lub nawet kilka prac to możemy to zrobić bo urząd skarbowy rozliczy to za nas.

Należy jednak mieć na uwadze, że korzystając ze automatycznie wypełnianego zeznania rocznego, PIT sporządzany przez urząd skarbowy jest wypełniany wyłącznie w oparciu o PIT-11 przygotowany przez pracodawcę. Zalecane jest zatem indywidualne przygotowanie zeznania rocznego. W razie wyboru omawianego rozwiązania jakakolwiek pomyłka ze strony płatnika będzie obciążała podatnika, chyba że zostanie złożona korekta PIT.

Również należy pamiętać, że korzystając z przywileju nieskładania PIT do urzędu skarbowego, podatnik nie będzie miał możliwości pomniejszenia swojego zobowiązania podatkowego o należne mu ulgi i odliczenia PIT 2024. Aby uwzględnić przysługujące preferencje podatkowe, nie możemy pozostać bierni.

Ponadto wypełniając zeznanie roczne PIT 2024 korzystamy z możliwości przekazania 1,5% PIT na rzecz wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego.

Jak można zauważyć, zalet rozliczenia PIT i weryfikacji poprawności sporządzenia PIT-11 otrzymanego od płatnika podatku jest wiele, dlatego warto skorzystać z szansy rozliczenia PIT i uwzględnić wszystkie preferencje przysługujące danemu podatnikowi.

Specjalista ds. postępowań sądowo-administracyjnych 

mateusz.musial@pitax.pl

Mateusz Musiał

Doświadczenie zawodowe zdobywał współpracując z kancelariami doradztwa podatkowego oraz sprawując samodzielną obsługę prawną podmiotów gospodarczych i osób fizycznych. Specjalizuje się w postępowaniach podatkowych, egzekucyjnych przed administracją skarbową oraz sądowoadministracyjnych. Aktywnie uczestniczył w opracowywaniu strategii procesowych oraz analizie transakcji pod kątem występowania ryzyka podatkowego. (...)

Darmowe rozliczenie Bezpieczna wysyłka Wsparcie ekspertów Średnia ocena 12 lat na rynku 5 razy więcej ulg

Zalety rozliczenia PIT
z PITax.pl

Zaleta PITax.pl

korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek

Zaleta PITax.pl

system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi

Zaleta PITax.pl

z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych

Zaleta PITax.pl

z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

Sprawdź najwyżej oceniany w Polsce program do rozliczeń PIT

PITax.pl Łatwe Podatki to wygodny, szybki i darmowy sposób na Twoje PITy.

Rozlicz PIT Online

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 12:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 8:00 – 18:00