Ile czasu na korektę deklaracji?
Podatnicy mają czas na złożenie deklaracji podatkowej do momentu wygaśnięcia zobowiązania poprzez jego przedawnienie. Generalną regułę w tym zakresie określa art. 70 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (dalej: OP). Zgodnie z jego brzmieniem zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Poniżej wskazujemy kiedy dojdzie do przedawnienia PIT za 2021 r. – czyli wynikającego z deklaracji składanych do 2 maja 2022 roku.
Przykład:
Osoba uzyskująca wyłącznie przychody rozliczane za pośrednictwem płatnika jest zobowiązana do złożenia PIT-37 - do 2 maja 2022 r. powinna złożyć zeznanie roczne oraz zapłacić podatek z niego wynikający. Skoro termin rozliczenia PIT za 2021 r. upływa z dniem 2 maja 2022 r. to względem tej daty należy dokonać określenia momentu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Pięcioletni termin zaczyna swój bieg z końcem 2022 r. co oznacza, że PIT za 2021 ulegnie przedawnieniu po 31 grudnia 2027 roku. Po tej dacie skorygowanie zeznania za okres wcześniejszy nie będzie już możliwe.
Tytułem uzupełnienia należy wskazać, że wraz z początkiem 2022 r. uległy przedawnieniu zobowiązania podatkowe z PIT za 2015 rok.
Krótszy czas na korektę 1% na organizacje pozarządowe
Pomimo pięcioletniego okresu przedawnienia, ustawodawca ograniczył sprostowanie poszczególnych wartości wskazanych w deklaracji. Jedną z nich stanowi uprawnienie do przekazania 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego. Dotyczy to zarówno wartości odsetka obdarowywanego podatku jak również zmiany pierwotnie zadeklarowanej OPP. W 2022 r. w zakresie jakichkolwiek zmian dotyczących 1% na rzecz organizacji pozarządowych mamy na to czas do 2 lipca.
Nie wszyscy jednak będą mogli skorzystać z możliwości poprawy swojego zeznania rocznego w zakresie obdarowania częścią swojego podatku OPP z podanym KRS. Takowe uprawnienie przysługuje wyłącznie podatnikom PIT, którzy uregulują wartość zobowiązania podatkowego wynikającego ze złożonej przez nich korekty zeznania rocznego.
Zamiar przekazania 1% zostanie udaremniony również w sytuacji, gdy podatnik dokonał poprawnego rozliczenia swojego zobowiązania podatkowego PIT pod względem rachunkowym, lecz zadeklarował wartość osiągniętego dochodu na formularzu zeznania, który go nie dotyczy. Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia choćby w sytuacji, gdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i dokona rozliczenia osiągniętych przez niego dochodów na formularzu PIT-37 zamiast PIT-36.