Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Aktualności PIT 2020 – sankcje za płatności na rachunek niezawarty wykazie czynnych podatników VAT wdrożone

PIT 2020 – sankcje za płatności na rachunek niezawarty wykazie czynnych podatników VAT wdrożone

▪ 17 stycznia 2020 r. ▪ Zaktualizowano: 17 stycznia 2020 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Biała lista podatników VAT opatrzona została już sankcjami, choć okazała się ona dla przedsiębiorców raczej problematyczna.

PIT 2020 – sankcje za płatności na rachunek niezawarty wykazie czynnych podatników VAT wdrożone

Obowiązująca od września zeszłego roku elektroniczna lista czynnych podatników VAT, czyli tzw. biała lista, miała w swoich założeniach ułatwić życie właścicielom firm, zapewniając im ochronę przed niewiarygodnymi kontrahentami. Jednak w praktyce dla wielu przedsiębiorców stała się czymś wręcz przeciwnym. Pojawiają się wątpliwości związane z biurokracją, do której prowadzi każdorazowe weryfikowanie kontrahenta na białej liście, jak również pewne wątpliwości legislacyjne.

W rezultacie ułatwienia, do których miał prowadzić elektroniczny wykaz, okazały się – jak dotychczas – iluzoryczne. Stały się wręcz utrudnieniem w codziennej działalności. Według niektórych przedsiębiorców jedynym prawdziwym wygranym okazał się fiskus, zyskując informacje o każdym rachunku rozliczeniowym wykorzystywanym przez przedsiębiorców w działalności biznesowej. Biała lista wbrew planom Ministerstwa Finansów nie budzi powszechnie dobrych skojarzeń.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00