Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Aktualności PIT 2020 – Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) pomoże w określeniu prawidłowej stawki VAT

PIT 2020 – Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) pomoże w określeniu prawidłowej stawki VAT

▪ 20 stycznia 2020 r. ▪ Zaktualizowano: 20 stycznia 2020 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Od listopada 2019 r. podatnicy VAT mogą korzystać z tzw. Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS). Jest to urzędowe poświadczenie prawidłowości przyjętej stawki VAT.

PIT 2020 – Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) pomoże w określeniu prawidłowej stawki VAT

Zastosowanie odpowiedniej stawki VAT w odniesieniu do sprzedawanych towarów i usług jest często pojawiającym się problemem wśród podatników. Pomoc w tej kwestii ma stanowić instytucja o nazwie WIS, czyli Wiążąca Informacja Stawkowa.

Zadaniem nowej instytucji jest wydawanie decyzji, zawierających właściwą stawkę VAT dla towarów lub usług, które są przedmiotem zapytania. Do tej pory tego typu kwestie wyjaśniał GUS (Główny Urząd Statystyczny) i nierzadko miał znaczne problemy z właściwą klasyfikacją towarów lub usług. Ponadto decyzje wydawane przez GUS nie miały charakteru obowiązującego, lecz jedynie informacyjny.

Ministerstwo Finansów wprowadzając WIS, chciał zaoferować większą, niż to miało miejsce do tej pory, ochronę podatnikom w zakresie stosowania odpowiednich stawek VAT.

Z decyzji WIS skorzystać mogą podatnicy, którzy posiadają numer NIP, a także zamawiający w pojęciu ustawy prawo zamówień publicznych.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00