Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Aktualności Podatki 2020: Nowy podatek od odpadów

Podatki 2020: Nowy podatek od odpadów

▪ 25 stycznia 2020 r. ▪ Zaktualizowano: 25 stycznia 2020 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Ministerstwo Klimatu najprawdopodobniej jeszcze w tym roku przedstawi, a następnie wprowadzi nowy podatek, który obciąży przedsiębiorców – podatek od odpadów. Będzie to efekt postulowanego przez Unię Europejską mechanizmu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).

Podatki 2020: Nowy podatek od odpadów

Nowym podatkiem obciążeni zostaną przedsiębiorcy wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach, które następnie trafiają do śmieci. Podatek od odpadów objąłby więc znaczną część polskich firm wytwarzających produkty fizyczne.

Podatek od odpadów to bezpośrednia konsekwencja europejskiego mechanizmu rozszerzonej odpowiedzialności, tj. ROP. Mechanizm ten w swoich założeniach powinien zmusić producenta do odpowiedzialności za produkt. Chodzi tutaj o koszty zagospodarowania odpadów powstałych na skutek używania produktu – w efekcie firmy musiałyby dokładać się do procesu przetwarzania takich odpadów i tym samym część opłat, które obecnie ponosi konsument, zostałaby przeniesiona na producenta.

Rządzący już we wrześniu ubiegłego roku zapowiadali, wprowadzenie odpowiednich nowelizacji – na połowę 2020 – i wszystko wskazuje, że zapowiedzi te zostaną dotrzymane.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00