Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Aktualności Podatki 2020: wzór zawiadomienia o zapłacie na konto spoza białej listy – wątpliwości

Podatki 2020: wzór zawiadomienia o zapłacie na konto spoza białej listy – wątpliwości

▪ 21 stycznia 2020 r. ▪ Zaktualizowano: 21 stycznia 2020 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Przedsiębiorcy poddają krytyce wzór zawiadomienia o zapłacie należności na rachunek nieznajdujący się w wykazie podmiotów, o którym mówi ustawa o VAT.

Podatki 2020: wzór zawiadomienia o zapłacie na konto spoza białej listy – wątpliwości

Przedsiębiorcy apelują, by w projekcie wzoru zawiadomienia wzięto pod uwagę praktykę i realia działalności biznesowej. Obciążeniem aktualnego modelu jest również fakt, że projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów w tej sprawie nie trafił do konsultacji społecznych.

Pomimo pozytywnego nastawienia przedsiębiorców do uszczelniania systemu podatkowego, co prowadzi do uczciwej konkurencji, działania uszczelniające nie mogą, w ich opinii, prowadzić do paraliżu funkcjonowania firm. Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że w początkowym okresie, kiedy biała lista nie działa jeszcze w pełni sprawnie – tzn. nie zawiera rachunków faktoringowych, rachunków firm zagranicznych, masscollect, czy też osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej itp. – wspomnianych zgłoszeń podatników może być wiele.

Projekt ministerialnego rozporządzenia przewiduje, iż zawiadomienie o zapłacie należności na inny rachunek niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, powinno zostać przeprowadzone za pomocą formularza ZAW-NR. Jednak jego treść nie daje odpowiedzi w kwestii stopnia utrudnień, z jakim mogą spotkać się przedsiębiorcy dokonujący tego typu zapłaty.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00