Jesteś tutaj: Strona główna Poradnik Aktualności Tłusty czwartek w PIT

Tłusty czwartek w PIT

▪ 8 lutego 2024 r. ▪ Zaktualizowano: 9 lutego 2024 r. ▪ Autor: Mateusz Musiał

Tłusty czwartek to idealna szansa na zmotywowanie pracowników do bardziej efektywnej pracy. Czy słodkości z tej okazji mogą stanowić koszt uzyskania przychodu pracodawcy?

Tłusty czwartek w PIT
Koszty uzyskania przychodu w firmie

Poczęstunek jako koszt reprezentacji

Zakupy różnego rodzaju poczęstunków w firmie są przedmiotem wielu zapytań pracodawców na gruncie materialnego prawa podatkowego. Przyczyną jest sformułowanie przepisów ustawy o PIT (art. 23 ust. 1 pkt 23) i ustawy o CIT (art. 16 ust. 1 pkt 28). W przywołanych regulacjach ustawodawca wyłączył z możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania:

(...) kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Aby jednoznacznie ustalić, czy wydatek firmowy pod postacią zakupu słodkości dla pracowników w tłusty czwartek może stanowić koszt uzyskania przychodu, w pierwszej kolejności ustalenia wymaga, czym jest koszt reprezentacji na gruncie ustaw o podatkach dochodowych.

Z uwagi na fakt, że żaden z ww. aktów prawnych nie zawiera definicji legalnej reprezentacji, należy wesprzeć się słownikowym znaczeniem tego pojęcia.

Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2023 rok?

Sprawdź teraz!

Orzecznictwo sądów administracyjnych

Naczelny Sąd Administracyjny wielokrotnie podkreślał, że wykładnia językowa reprezentacji powinna być interpretowana jako m.in. przedstawicielstwo z okazaniem:

(...) okazałości, wystawności w czyimś sposobie życia związanym ze stanowiskiem, pozycją społeczną.

Orzecznictwo sądów administracyjnych konsekwentnie pokazuje, że zakup drobnych poczęstunków oraz napojów dla pracowników podatnika nie nosi cech przedstawicielstwa, które należy rozumieć jako działanie ukierunkowane na zewnątrz, nie zaś w ramach wewnętrzej struktury pracowniczej danego przedsiębiorstwa. Ponadto w obecnych realiach panujących na rynku pracy, nie sposób uznać, że zakup słodkości dla podwładnych z okazji tłustego czwartku może nosić znamiona okazałości czy wystawności. Należy uznać to za działanie, które ma na celu zmotywowanie zespołu do bardziej efektywnej pracy, a co za tym idzie przyczynia się do osiągnięcia przychodu podatnika zatrudniającego pracowników korzystających z poczęstunku.

Odpowiedz na serię prostych pytań i PITax.pl wyśle Twój PIT do urzędu skarbowego!

PIT w kilka minut

Wnioski

Należy zatem uznać, że co do wydatek przedsiębiorcy na zakup pączków czy innych słodkości dla pracowników z okazji tłustego czwartku może być potraktowany jako koszt uzyskania przychodu i tym samym nie stanowi przejawu reprezentacji, o której mowa w art. 16 ustawy o CIT i art. 23 ustawy o PIT.

Specjalista ds. postępowań sądowo-administracyjnych 

mateusz.musial@pitax.pl

Mateusz Musiał

Doświadczenie zawodowe zdobywał współpracując z kancelariami doradztwa podatkowego oraz sprawując samodzielną obsługę prawną podmiotów gospodarczych i osób fizycznych. Specjalizuje się w postępowaniach podatkowych, egzekucyjnych przed administracją skarbową oraz sądowoadministracyjnych. Aktywnie uczestniczył w opracowywaniu strategii procesowych oraz analizie transakcji pod kątem występowania ryzyka podatkowego. (...)

Darmowe rozliczenie Bezpieczna wysyłka Wsparcie ekspertów Średnia ocena 12 lat na rynku 5 razy więcej ulg

Zalety rozliczenia PIT
z PITax.pl

Zaleta PITax.pl

korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek

Zaleta PITax.pl

system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi

Zaleta PITax.pl

z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych

Zaleta PITax.pl

z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

Sprawdź najwyżej oceniany w Polsce program do rozliczeń PIT

PITax.pl Łatwe Podatki to wygodny, szybki i darmowy sposób na Twoje PITy.

Rozlicz PIT Online

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 20:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 8:00 – 18:00