Jesteś tutaj: Strona główna Poradnik Aktualności Ulga dla klasy średniej komplikuje wspólne rozliczenie małżonków

Ulga dla klasy średniej komplikuje wspólne rozliczenie małżonków

▪ 13 stycznia 2022 r. ▪ Zaktualizowano: 6 grudnia 2023 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Niejasne zasady stosowania przepisów Polskiego Ładu powodują, że konstrukcja tzw. ulgi dla klasy średniej może skomplikować wspólne rozliczenie podatkowe małżonków. Może się okazać, że małżonkowie zamiast zyskać na nowych przepisach, stracą całkiem pokaźne kwoty.

Ulga dla klasy średniej komplikuje wspólne rozliczenie małżonków

Przepisy Polskiego Ładu wskazują, że co do zasady ulgę dla klasy średniej należy liczyć osobno dla każdego z małżonków. Wobec tego, mogą oni bez problemu z niej skorzystać, jeśli roczne przychody każdego z nich będą mieścić się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł.

Sytuacja komplikuje się, w przypadku gdy jeden z małżonków przekroczy limit ulgi.

Przykładowo, gdy roczne przychody jednego z małżonków przekroczą kwotę 140 tys. zł, a drugi z nich w ogóle nie zarabia, wówczas może się okazać, że małżonkom nie będzie przysługiwać prawo do wspólnego rozliczenia.

Wynika to bowiem z tego, iż przy wspólnym rozliczeniu małżonków co do zasady uzyskany dochód należy rozliczyć po połowie, czyli po 70 tys. zł., a zatem można byłoby też uznać, że obydwoje małżonkowie mieszczą się w limicie ulgi dla klasy średniej.

W tej kwestii pojawiają się jednak wątpliwości, bowiem przepisy Polskiego Ładu w zakresie stosowania ulgi dla klasy średniej przez małżonków nie są jednoznaczne. Co do zasady limit ulgi należy ustalać osobno dla każdego z podatników, a w przypadku małżonków mogłoby to oznaczać, że jeśli jedno z nich przekroczy limit, wówczas traci też prawo do wspólnego rozliczenia.

Należy jednak mieć na uwadze to, że małżonkowie mogą liczyć w przyszłości na korzystną interpretację przepisów, bowiem z odpowiedzi na pytanie PAP oraz czytelników DGP Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że jeśli któryś z małżonków nie uzyska prawa do ulgi dla klasy średniej, wówczas przy wspólnym rozliczeniu małżonkowie będą mogli tę ulgę uwzględnić.

Wobec tego, przyjmując stanowisko MF, małżonkowie nie stracą, nawet jeśli przekroczą jej limity ulgi dla klasy średniej. Niestety, nie jest ono nadal oficjalne, co powoduje, że podatnicy muszą mieć na uwadze pewne ryzyko niedopłaty podatku, w przypadku gdy przez cały rok podatkowy podatnik będzie płacił niższe zaliczki uwzględniające ulgę.

Darmowe rozliczenie Bezpieczna wysyłka Wsparcie ekspertów Średnia ocena 12 lat na rynku 5 razy więcej ulg

Zalety rozliczenia PIT
z PITax.pl

Zaleta PITax.pl

korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek

Zaleta PITax.pl

system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi

Zaleta PITax.pl

z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych

Zaleta PITax.pl

z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

Sprawdź najwyżej oceniany w Polsce program do rozliczeń PIT

PITax.pl Łatwe Podatki to wygodny, szybki i darmowy sposób na Twoje PITy.

Rozlicz PIT Online

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 12:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 8:00 – 18:00